"Meritam să câştigăm clar, am controlat meciul". Drăguşin, surprins că România nu s-a impus în amicalul cu Bulgaria

Naţionala României a scos doar o remiză albă, pe propriul teren, cu reprezentativa Bulgariei.

"A fost un test folositor, pentru că fiecare meci este benefic. Aceste meciuri ne dau multe răspunsuri, pentru că trebuie să fim pregătiţi înaintea acestui European.

Meritam să câştigăm clar, am atacat, am controlat meciul, am avut şuturi pe poartă, am avut posesia de partea noastră, dar n-am reuşit să profităm de ocazii.

Avem un lot foarte valoros, m-am simţit foarte bine cu Rus şi cu Nedelcearu în centrul apărării, cred că toţi jucătorii noştri au intrat foarte bine în teren. Acum avem presiunea Europeanului, dar atmosfera e foarte bună.

Suntem din ce în ce mai apropiaţi, avem relaţii de joc, toate aceste aspecte ne vor aduce un plus la Euro" , a spus Radu Drăguşin la Prima TV.

România - Bulgaria 0-0

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Echipa României a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu naţionala Bulgariei, în penultimul amical susţinut de tricolori înainte de Euro-2024, marţi, pe Stadionul Steaua.

În minutul 51, Dennis Man a ratat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault asupra lui Nicolae Stanciu.

În minutul 43, România a ratat o mare ocazie prin Denis Drăguş, care a trimis puţin pe lângă poartă.

• ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 4. Rus (5. Nedelcearu - 69), 6. M. Marin, 10. Stanciu (21. Olaru -77), 11. Bancu (22. Mogoş - 69), 13. Mihăilă (17. Coman - 61), 18. R. Marin (14. Hagi - 61), 19. Drăguş (25. Bîrligea - 61), 20. Man. Selecţioner: Edward Iordănescu
  • BULGARIA: 23. Dyulgerov – 19. Turitsov, 3. Atanasov (15. S. Petrov - 90), 5. Petkov (14. Rusev - 81), 18. H. Petrov – 16. Petkov, 20. Krastev (22. Iliev - 72), 7. Kostadinov – 11. Despodov (8. Kirilov- 71), 9. Kolev (17. Minchev - 71) 25. Panayotov (24. Yusein - 81). Selecţioner: Ilian Iliev

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Turcia, cu  Atilla Karaoğlan, la centru.

În ultimul meci amical, România va evolua vineri, de la ora 21.00, cu Liechtenstein, tot pe Stadionul Steaua.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Afla mai multe despre: romaniaradu dragusinbulgariaamicaleuro 2024