”Mi s-a reproşat”. Mitriţă a lămurit declaraţia pe care a dat-o: ”Îmi văd de treaba mea!”

Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, în deplasare, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a Superligii. Ambele goluri ale învingătorilor au fost marcate de Alexandru Mitriţă.

Discursul lui Mitriţă după ce a reuşit dubla la Sf. Gheorghe

Covăsnenii au cerut un penalti chiar în minutul 12, la căderea lui Kallaku în careu, după un contact cu Vlădoiu, dar arbitrul nu a acordat nimic. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 32, prin Alexandru Mitriţă, care a finalizat excelent, cu o scăriţă. Sepsi a ratat o dublă ocazie în minutul 43, prin Neskovic si Debeljuh, iar craiovenii au intrat în avantaj la cabine.

Debeljuh a reuşit egalarea în minutul 69, după o fază care a avut nevoie de validarea VAR, însă Mitriţă a înscris la vinclu în minutul 82 şi FCU Craiova s-a impus cu 2-1 la Sf. Gheorghe, nu înainte ca Alexandru Creţu să fie eliminat pentru al doilea galben. Oltenii au trecut pe primul loc al clasamentului, cu 11 puncte, iar Sepsi se află pe 4, cu 8 puncte.

Alex Mitriţă a reuşit o dublă şi a venit cu explicaţii, după meci, în legătură cu declaraţia pe care a dat-o etapa trecută.

”Suntem foarte bucuroşi pentru cele trei puncte. Nus e supăra nimeni dacă se termina 6-5, 7-5, cu o echipă bună a celor de la Sepsi, dar suntem bucuroşi pentru cele trei puncte. Am o perioadă în care intru calm pe teren, îmi văd de treaba mea, las totul în afara terenului şi îmi ies şi aceste execuţii. Când am ratat am vrut să driblez portarul, dar a stat foarte bine pe picioare.

Da, a fost un meci deschis, au stat bine om la om, dar important e că am dat două goluri. Veneam după meciul cu Petrolul când n-am avut şut pe poartă şi era important să câştigăm azi. Campionatul abia a început. Trebuie să acumulăm puncte în această parte de campionat, să dăm 100%.

Bancu a plâns spre vestiar: Este un moment greu, greu pentru noi. S-a spus că Mitriţă a spus că suntem obosiţi după trei meciuri. Nu! Eram obosiţi mental, pierdusem în Conference League, am ieşit, după a venit nenorocirea lui Bancu şi de asta am spus că avem nevoie de zile libere, ca să ne revenim mental. Bancu nu e într-o perioadă bună, să-i facem bucurii pe teren să treacă peste această nenorocire.

Obiectivul meu e să intru şi să dau tot. Obiectivul este să câştige echipa, asta e cel mai important. Pentru familia mea am făcut semne după gol, sunt goluri marcate pentru familie şi acest lucru îmi dă putere să fiu bine pe teren”, a declarat Mitriţă după meci.

Afla mai multe despre: mitriţăuniversitatea craiovasepsi