Ngezana, pregătit să revină! Când se va putea baza FCSB din nou pe puternicul fundaş sud-african

Siyabonga Ngezana (27 de ani) va reveni în echipa celor de la FCSB şi va fi apt de joc chiar la următorul meci din campionat.

Când va reveni Ngezana la FCSB după accidentare

FCSB a fost nevoită să joace în ultima perioadă fără Siyabonga Ngezana, cel care a suferit o leziune musculară în urmă cu două săptămâni, la un meci jucat pentru naţioanal Africii de Sud.

În absenţa fundaşului central sud-african, campioana României a jucat în acest timp în formula de start fie cu Dawa, fie cu Chiricheş, fie cu Mihai Popescu.

Dar Ngezana urmează să revină cât de curând. Mai exact, Mihai Stoica anunţat că apărătorul din Africa de Sud va fi apt de joc pentru FCSB la duelul cu Dinamo.

”Ngezana cred că va fi la meciul cu Dinamo 100% (n.r. după pauza competiţională)”, a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.

Derby-ul dintre Dinamo şi FCSB este programat peste două săptămâni, de la ora 21:00, în etapa a 13-a din Superliga României, după pauza dedicată meciurilor echipelor naţionale. Formaţia lui Zeljko Kopic va fi gazdă.

Siyabonga Ngezana a ratat partidele FCSB-ului din Europa League, cu RFS şi PAOK, dar şi meciurile de campionat cu CFR Cluj, Petrolul şi Sepsi.

În vârstă de 27 de ani, Ngezana este cotat în momentul de faţă la 1,8 milioane de euro, potrivit specialiştilor de la Transfermarkt.com.

El a jucat în actualul sezon 13 meciuri în toate competiţiile şi a marcat un gol, în victoria cu UTA Arad din campionat (2-0).

Afla mai multe despre: fcsbsiyabonga ngezanamihai stoica