”O aberaţie tipică fotbalului românesc”. Cosmescu, ”placaj” asupra lui Ţicu: ”Ce cauţi dacă te-ai lovit rău la picior?”

Petrolul

Petrolul a reuşit să o învingă pe Rapid şi să obţină prima victorie din noul sezon al Superligii din România.

Petrolul a învins-o pe Rapid, scor 1-0, în etapa a treia din Superliga României. Golul a fost marcat de Berisha, în minutul 30.

Ţicu, blamat după apariţia sa de la flash-interviu

Finalul meciului a fost extrem de tensionat în tabăra giuleştenilor. Fanii i-au criticat pe jucători şi le-au cerut explicaţii pentru felul sub aşteptări în care au început sezonul.

De partea cealaltă, la Petrolul, căpitanul Vali Ţicu a venit la flah-interviu şi a oferit detalii despre durerile fizice pe care le-a resimţit în timpul meciului, dureri care l-au forţat să iasă de pe teren în minutul 85.

”Sunt foarte speriat, am simţit ceva la genunchi. Nu am simţit niciodată aşa ceva. Sper să nu fie ceva grav. O să văd despre ce este vorba.

Da, e o primă şi sper să vină. Cu toţii muncim şi sper să se rezolve şi problemele financiare”, a declarat Ţicu, după meci.

După ce l-a ascultat pe Vali Ţicu la microfon, comentatorul sportiv Bogdan Cosmescu a avut câteva reproşuri de adresat la adresa jucătorului de la Petrolul.

”Nu cred că e rău (n.r. accidentarea sa de la picior) pentru că nu cred că venea. Eu nu veneam vreo secundă dacă mă durea piciorul. Vii să stai în picioare 10 minute? Ce faci tu când ai genunchiul lovit? 'Stau în picioare 10 minute'. Să stau în picioare că poate dau două declaraţii să ne dea banii restanţi.

Nu vii la interviu. E o aberaţie, o contradicţie tipică fotbalului românesc. Ce cauţi tu dacă, Doamne fereşte, te-ai lovit rău la picior, să dai interviu? Nu înţeleg ce cauţi”, a declarat Cosmescu, pentru Prima Sport.

Cotat la 800.000 de euro, Vali Ţicu a jucat toate cele trei meciuri de până acum în campionat şi a marcat un gol, în eşecul cu Dinamo.

Afla mai multe despre: petrolulvali ticubogdan cosmescusuperliga