Oscar Piastri a câştigat, la ordin, Marele Premiu al Ungariei! "Echipa mi-a cerut-o şi eu m-am conformat". Este prima sa victorie în Formula 1

Formula 1

Pilotul australian Oscar Piastri a câştigat duminică, la Hungaroring, Marele Premiu al Ungariei la Formula 1. Este prima sa victorie în F1.

Pe circuitul de la Hungaroring, Lando Norris a controlat cursa până în turul 68, când i s-a comunicat să încetinească şi să facă schimb de poziţii cu coechipierul său, Oscar Piastri, iar australianului i s-a oferit pe tavă victoria din Ungaria.

În clasament, echipa McLaren a reuşit dubla, cu Norris încheind pe locul secund.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a tras tare pentru a termina pe locul 3, după un duel cu Max Verstappen (Red Bull). Olandezul a atacat în turul 62, dar nu l-a putut depăşi pe britanic, care s-a apărat excepţional. În turul 63, Verstappen a atacat din nou şi cei doi s-au lovit, iar Max a fost aproape de ieşirea în decor. De duel a profitat Charles Leclerc (Ferrari), cel care a trecut pe locul 4. Verstappen a înceiat cursa pe locul cinci. A fost al 200-lea podium din carieră pentru Lewis Hamilton.

„A fost minunat pentru noi, pentru echipă. Sunt fericit. Este ceea ce ne-am propus, să câştigăm această cursă cu un avans clar. Felicitări lui Oscar, a avut un start extraordinar, m-a depăşit în primul viraj, apoi a câştigat. Echipa mi-a cerut-o şi eu m-am conformat.

(N.r. Aveţi cele mai rapide maşini) Da, cu siguranţă. De când McLaren a trecut la varianta 2.0, funcţionează foarte bine maşina. Echipa e minunată, a mai avut şi mici erori pe parcurs, dar azi a fost ziua noastră. Sper să mai avem astfel de curse”, a declarat Lando Norris.

Afla mai multe despre: oscar piastrioscar piastri formula 1