Descarcă aplicația: orange sport Live TV Orange Sport: 1 2 3 4

Performanţă de senzaţie pentru Dinamo Bucureşti! Campioana României s-a calificat la Turneul Final Four al European League

Handbal

Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, în deplasare, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 38-34 (20-12), şi în manşa retur din sferturile European League şi se califică la Turneul Final Four. Calificarea este reuşită la 20 de ani de la ultima performanţă similară în competiţie a lui Dinamo.

Campioana României a dominat formaţia daneză la toate capitolele, inclusiv prin paradele spectaculoase ale portarului Cupara, reuşind să conducă la diferenţe de necrezut în prima parte a jocului (15-8, 20-11). Chiar dacă Skjern şi-a revenit în repriza secundă, Dinamo a rămas concentrată în ambele faze şi a reuşit o calificare de excepţie între ultimele patru echipe ale continentului în European League.

MVP-ul meciului a fost Luka Cindric (Dinamo).

Principalii marcatori ai partidei au fost Gaudin 10 goluri, pentru Skjern, respectiv Kuduz 8, Cindric 7, Kukic 7, Dedu 4, pentru Dinamo.

În tur, Dinamo a câştigat la limită, cu 28-27 şi cu dublă victorie ajunge în stil de campioană la Turneul Final Four.

Dinamo Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale European League, după ce a învins formaţia daneză Bjerringbro-Silkeborg (27-24 şi 37-34).

Dinamo a mai atins optimile acestei competiţii, fosta Cupa EHF, în sezonul 2004-2005, când a fost eliminată de IFK Skovde, iar în sezonul precedent a jucat semifinale, cu BM Altea, ratând finala în 20 martie 2004.

În celelalte confruntări din sferturi se duelează Fuchse Berlin – HBC Nantes (33-33 în tur), IK Savehof - SG Flensburg-Handewitt (30-41) şi Rhein-Nekar Lowen – Sporting CP (32-29).

Turneul Final Four va avea loc la Hamburg, în 25-26 mai.

Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului.

Afla mai multe despre: handbal dinamo bucurestidinamo bucuresti european league