Petrescu laudă FC Voluntari: ”E un miracol ce a făcut Ciobotariu acolo!” Ce jucător l-a impresionat: ”Mi s-a părut imperial azi”

CFR Cluj

Tehnicianul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat sâmbătă seară, după meciul cu FC Voluntari, scor 1-0, că a fost poate cel mai bun joc de acasă din acest sezon şi că l-au mulţumit toţi jucătorii.

Formaţia CFR Cluj a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a XIV-a a Ligii 1. Golul a foat marcat de Omrani, în minutul 89. Imediat după meci, Petrescu şi-a felicitat jucătorii, dar şi echipa lui Liviu Ciobotariu, despre care a vorbit la superlativ:

”A fost un meci foarte bun făcut de CFR, împotriva unei echipe foarte, foarte bune, care se bate sigur la playoff. Nu întâmplător au câştigat şase meciuri din şapte plus în Cupă. Deci echipa arată foarte bine, bună bine în teren cu cinci fundaşi. 18 şuturi şi ei au avut trei, dominare totală, cu ocazii foarte mari. Am avut şi două bare, poate e cel mai bun joc făcut acasă în acest sezon în campionat. Cu Sepsi am câştigat 2-0, dar ne-am creat foarte puţine ocazii, la meciul ăsta echipa a arătat bine, nici nu puteam să fac schimbări chiar dacă era 0-0, nu ştiam pe cine să schimb, pentru că toţi jucătorii m-au mulţumit azi. Nu aveam cu ce să mai vin. Am riscat, am făcut mişcări mai ofensive, dar mă bucur că cei de pe bancă ... Susic a centrat, Păun a dat pasa, dacă era şi Sacko să dea gol acolo, era perfect. Adică toţi trei au intrat şi şi-au făcut datorita. La pauză le-am zis că dacă vom câştiga, cred că vom câştiga în minutul 93. Nu-mi place cum am gestionat la 1-0, trebuia să închidem meciul, iar Camora a scos de pe linia porţii. Voluntari joacă, nu se apără. Pentru mine e miracol ce a făcut Ciobotariu acolo. E prima oară când Voluntari arată aşa bine, cred că sistemul, Tamaş plus fostul meu căpitan de echipă, Armaş, mi s-a parut imperial azi. Iar portarul lor a prins cea mai bună zi de când e la Voluntari, a scos nişte mingi mai ales aia în min 2 trebuia să fie autogol şi la şutul lui Camora a scos-o incredibil. Dar fotbalul se joacă pe goluri, mă bucur că am marcat şi că am avut inspiraţia să-l mai las pe Omrani pe teren şi ne-a răsplătit cu un gol foarte important” a declarat Dan Petrescu, după meci.

Afla mai multe despre: dan petrescucfr cluj