Portugalia, Polonia şi Danemarca, victorii în prima zi din Nations League. Spania şi Serbia au remizat la Belgrad. Triumf istoric pentru San Marino

Prima zi din noua ediţie de UEFA Nations League s-a încheiat. Portugalia, Polonia şi Danemarca au obţinut victorii în Liga A, cea mai valoroasă ligă a competiţiei.

Lusitanii au reuşit să se impună în duelul cu Croaţia, de pe teren propriu. Diogo Dalot şi Cristiano Ronaldo au punctat pentru naţionala Portugaliei, echipă care s-a oprit în sferturile de finală ale Campionatului European din Germania după înfrângerea din faţa Franţei, la loviturile de departajare. Acelaşi Dalot şi-a înscris şi un autogol, în primul act al meciului. Portugalia a triumfat cu scorul de 2-1 şi este pe primul loc în prima grupă a Ligii A.

Danemarca a reuşit să se impună cu scorul de 2-0 în faţa Elveţiei, pe teren propriu. Cartonaşul roşu văzut de Elvedi în minutul 50 a fost decisiv pentru soarta partidei. Dorgu şi Hojbjerg au fost marcatorii gazdelor, pe Parken.

Polonia a învins-o pe Scoţia într-un meci cu cinci goluri. Szymanski a deschis scorul devreme, în minutul 5. Lewandowski a majorat diferenţa de pe tabelă până la pauză, iar Gilmour a reuşit să puncteze pentru gazde, în primul minut al reprizei secunde. Scoţienii au egalat prin McTominay, dar Zalewski a înscris golul de trei puncte pentru polonezi, în prelungirile partidei.

Serbia şi Spania au remizat cu scorul de 0-0, într-o partidă echilibrată disputată la Belgrad. Campioana Europeană, Spania, a dominat la toate capitolele, însă nu a reuşit să-şi transforme ocaziile şi să obţină cele trei puncte, în deplasare.

Suedia s-a impus cu scorul de 3-1 împotriva selecţionatei din Azerbaijan. Aleksander Isak a reuşit o dublă pentru oaspeţi, în timp ce Viktor Gyokeres, golgheterul campionatului din Portugalia în sezonul trecut, a punctat şi el, de la "11" metri.

Belarus şi Bulgaria au remizat cu scorul de 0-0 într-o partidă arbitrată de Ovidiu Haţegan, disputată pe teren neutru, în Ungaria. Filip Krastev a fost eliminat după ce a văzut două cartonaşe galbene, câte unul în fiecare repriză.

Slovacia s-a impus la limită în deplasarea din Estonia. Cu fostul fundaş al celor de la FCSB, Joonas Tamm, în apărare, gazdele au cedat la o diferenţă de un gol, în faţa selecţionatei Slovaciei. Suslov a punctat în minutul 70.

Irlanda de Nord nu a avut probleme la partida de pe teren propriu împotriva selecţionatei din Luxemburg. McNair şi Ballard au rezolvat soarta partidei încă din primele 20 de minute, iar britanicii au urcat pe prima poziţie a grupei 3, în Liga C.

Victorie istorică pentru San Marino

San Marino a obţinut prima victorie într-un meci oficial din istoria primei selecţionate de fotbal a statului-enclavă. 1-0 a fost scorul partidei disputate la Seraville. Sensoli a înscris în minutul 53, iar gazdele au reuşit să reziste şi să scrie istorie.

Afla mai multe despre: portugaliapoloniadanemarcanations leaguespaniaserbiasan marino