”Preferăm să jucăm cu România”. Atenţie, Edi Iordănescu! Vecinii vor să ne fie adversari în optimile EURO 2024

Echipa națională

Ungaria încă nu este sigură de prezenţa în optimile EURO 2024, dar deja a început ”războiul” declaraţiilor. Mai exact, o doreşte pe România ca adversară în prima rundă a fazelor eliminatorii la Europeanul din Germania.

Ungaria a câştigat în faţa Scoţiei, scor 1-0, în cadrul unui meci din ultima etapă din grupa A, de la EURO 2024.

Maghiarii au ieşit învingători la finalul partidei, după ce Kevin Csoboth a dat lovitura în minutul 90+10, la capătul unui contraatac fulger, purtat alături de coechipieri.

Astfel, Ungaria mai speră la calificarea în optimile EURO 2024, dar depinde de celelalte competitoare, din restul grupelor.

Declaraţie de intenţie pentru România din partea vecinilor din Ungaria

Întrebat ce adversar şi-ar dori în cazul în care va ajunge, până la urmă, în optimi, ”eroul” Ungariei, Csoboth, a precizat că ar vrea un duel cu România.

”Mi-e greu să spun ceva acum, un minut nu este suficient pentru a spune ce-mi trece prin minte. A fost o experienţă grozavă, emoţionantă.

Îmi pare rău că părinţii mei nu au putut vedea acest moment pe stadion, dar sunt sigur că s-au bucurat în faţa televizorului. Cel mai important este faptul că am câştigat meciul.

Am crezut în şansa noastră până la final. Echipa a făcut un efort uriaş şi sunt foarte satisfăcut de acest rezultat. Selecţionerul mi-a spus când m-a trimis pe teren să cer mingea cât mai mult, să încerc să mă folosesc de viteza mea. Mă bucur că mi-a ieşit.

Acum aşteptăm, dar ne doream să trăim acest moment. Preferăm să jucăm cu România în optimi decât cu Portugalia”, a declarat Csoboth, citat de sportal.hu.