Prima reacţie a Sabrinei Voinea, după ce România a luat locul 7 în finala pe echipe la Gimnastică, la Jocurile Olimpice: ”Îi mulţumim Nadiei”

Jocurile olimpice

România obţinut locul 7 în finala pe echipe la Gimnastică, la Jocurile Olimpice de la Paris, iar Sabrina Voinea (17 ani) a oferit prima reacţie după finala olimpică la care a luat parte.

Reacţia echipei feminine de gimnastică a României, după obţinerea locului 7 la Olimpiada de la Paris

Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat, marţi, pe locul 7 în finala de la Jocurile Olimpice, la 12 ani de la ultima prezenţă în această fază, când câştiga medalia de bronz.

Aurul olimpic la Paris a revenit SUA, condusă de Simone Biles. La aceată finală a asistat şi Nadia Comăneci, îmbrăcată cu un trening al echipei României.

România a adunat un punctaj total de 159.497, cu care s-a clasat pe locul 7. În calificări, echipa tricoloră a încheiat pe locul 8, cu exact acelaşi punctaj.

Notele obţinute de gimnastele tricolore, cu o ratare la paralele şi două la bârnă, sunt:

• Sol - ⁠Amalia Ghigoarţă 13.133, ⁠Ana Maria Bărbosu 13.566, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.900;
  • Sărituri - ⁠Lilia Cosman 13.433, ⁠Ana Maria Bărbosu 13,933, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.633;
  • Paralele - ⁠Lilia Cosman 13.133, ⁠Amalia Ghigoarţă 13.333, ⁠Ana Maria Bărbosu 12.433;
  • Bârnă - ⁠Amalia Ghigoarţă 12.500, ⁠Ana Maria Bărbosu 12.700, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.800.

Imediat după finală, gimnasta Sabrina Voinea a oferit şi prima sa reacţie.

”A fost un concurs foarte bun, îi mulţumim Nadiei că ne-a fost alături şi că este mândră de noi. Sperăm în finale să fie mai bine, pentru că putem. Doamne ajută de aici înainte, pentru că am tras de noi, am arătat că putem, am avansat cu un loc înainte, le-am demonstrat tuturor că suntem bune. Sunt mândră de mine, de echipa mea, de mama, de antrenori, de toată lumea. Pentru mine începe acum finala de la bârnă şi sol.

(n.r. Despre David Popovici) Îmi doresc să-i urmez calea, să iau şi eu medalii, voi trage foarte mult de mine pentru visul meu”, a declarat Sabrina Voinea, conform Tvr Sport, după finală.

România a participat ultima dată în finala pe echipe la ediţia JO din 2012, când a încheiat cu medalia de bronz. Palmaresul gimnasticii feminine româneşti în finalele pe echipe de la Jocurile Olimpice este de 3 medalii de aur, 4 de argint şi 5 de bronz.

În competiţia feminină de la Paris urmează finala la individual-compus, cu Ana Maria Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă printre cele 24 de competitoare, precum şi finalele pe aparate, la care vor lua startul şi Sabrina Voinea (bârnă, sol), respectiv Ana Maria Bărbosu (sol).

Afla mai multe despre: jocurile olimpicenadia comanecisabrina voineagimnastica