Radu Petrescu nu a scăpat de critici după ce a arbitrat Aston Villa - Bayern în Champions League: "Popularitatea lui a primit o lovitură"

UEFA Champions League

Radu Petrescu a fost arbitrul principal al partidei dintre Aston Villa şi Bayern Munchen, din etapa a doua a fazei ligii din UEFA Champions League.

Arbitrul român a primit o veste excelentă la începutul acestei săptămâni. Delegat la unul dintre meciurile etapei în UEFA Champions League, Petrescu, alături de restul brigăzii sale, au lăsat un gust amar jurnaliştilor englezi după partida de la Birmingham.

Deşi Aston Villa s-a impus cu scorul de 1-0 în faţa gigantului din Bundesliga, presa din Anglia a criticat prestaţia arbitrului central, Radu Petrescu.

În minutul 11 al partidei de pe Villa Park, Ollie Watkins a scăpat singur spre poarta lui Manuel Neuer, însă, Dayot Upamecano a intervenit şi l-a faultat pe englez din postura de ultim apărător. Radu Petrescu a lăsat jocul să continue, deşi gazdele au protestat. În minutul 21, Petrescu i-a arătat lui Upamecano cartonaşul galben pentru un fault comis în circumstanţe similare, asupra lui Watkins.

Analiza prestaţiei lui Radu Petrescu

"Villa s-a bazat pe contraatacuri, iar Dayot Upamecano a avut probleme încercând să ţină pasul cu viteza lui Ollie Watkins. Mai întâi, fundaşul lui Bayern l-a dărâmat pe Watkins, dar arbitrul român Radu Petrescu a făcut semn ca jocul să continue.

La următoarea fază când Villa a scăpat pe contraatac, Watkins s-a lovit din nou de Upamecano, a fost tras la pământ, dar Petrescu i-a arătat cartonaşul galben, pe care nu l-a scos de prima dată. Popularitatea arbitrului român a mai primit o lovitură atunci când i-a anulat un gol lui Aston Villa", a scris The Sun.

Afla mai multe despre: uefa champions leagueradu petrescubayern munchenaston villa