Rezultatele de sâmbătă din Liga Naţiunilor. Portugalia o zdrobeşte pe Croaţia, în timp ce Mbappe îi aduce Franţei o victorie crucială

Partidele disputate sâmbătă, în grupele Ligii Naţiunilor, nu au adus surprize majore din perspectiva rezultatelor.

Rezultatele din Divizia A

Campioana Europei Portugalia a umilit vicecampioana mondială Croaţia. Fără Cristiano Ronaldo în teren, absent din cauza unei accidentări, lusitanii s-au impus în faţa croaţilor cu scorul de 4-1. Cancelo (41’), Jota (58’), Felix (70’) şi Silva (90‘+5‘) au punctat pentru gazde, în timp ce golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Petkovic (90‘+1‘).

Danemarca, pe teren propriu, a fost nevoită să se recunoască inferioară Beligiei, într-o partidă al cărui deznodământ a fost decis de Denayer în minutul 9 şi de Mertens, care a stabilit, în minutul 77, scorul final de 0-2.

Kylian Mbappé a reuşit să marcheze al 14-lea său gol în tricoul ”cocoşilor galici”, în doar 35 de selecţii. Starul lui PSG a stabilit, în minutul 41, rezultatul final al partidei dintre Suedia şi Franţa, 0-1.

Islanda a pierdut ”in-extremis” cu Anglia, 0-1, pe teren propriu. Raheem Sterling a înscris din penalty, în minutul 90, iar nordicii au ratat şi ei o lovitură de pedeapsă, în prelungiri. Islanda este adversara României în semifinala barajului de calificare la EURO 2020.

Rezultatele din Divizia C

Partida dintre Macedonia de Nord şi Armenia, scor 2-1, a fost una atipică, fiind decisă de loviturile de pedeapsă. Toate golurile au fost marcate din penalty. Alioski şi Nestorovski au înscris de la punctul cu var în minutele 4 şi 38 pentru macedoneni, în timp ce Barseghyan a puncat în acelaşi mod pentru armeni în minutul 90+4.

În meciul dintre Azerbaidjan şi Luxemburg, 1-2, au marcat: Sheydaev 43’ / Krivotsyuk 48’ (autogol) şi Rodrigues 72’ (penalty). În minutul 25, de la gazde a fost eliminat Emreli.

Dubla lui Jovetic din minutele 60 şi 73 a stabilit scorul final al partidei dintre Cipru şi Muntenegru, 0-2. Estonia – Georgia 0-1 a fost decisă de reuşita lui Katcharava (32‘).

În Divizia D, Gibraltar – San Marino s-a terminat 1-0. Torilla (42‘) a marcat singurul gol al meciului.

Afla mai multe despre: liga natiunilor