Rezumatele zilei din La Liga | Barcelona a tremurat pentru victoria cu Elche, 3-2. Alexandru Ţârlea a debutat în prima ligă din Spania VIDEO

Rezumatele zilei din La Liga.

Vallecano - Alaves 2-0

Rayo Vallecano a câştigat meciul cu Alaves, cu două goluri marcate în prima jumătate de oră. Sergio Guardiola a primit o centrare perfectă şi a deschis scorul.

În mai puţin de 10 minute, gazdele şi-au dublat avantajul. Alejandro Catena a fost la finalizare. Scorul la pauză putea să fie şi mai mare, dar Alvaro Garcia a nimerit bara. Finalul meciului a adus şi debutul românului Alexandru Ţârlea în la Liga. S-a terminat 2 la 0 pentru Vallecano, care este  echipa cu cele mai multe puncte acasă, 28 din 30 posibile.

Real Sociedad - Villarreal 1-3

Villarreal a câştigat pe terenul lui Real Sociedad şi a bifat al doilea succes la rând în La Liga. Bascii au deschis scorul prin Isak, la a patra reuşită în acest campionat. La rampă a ieşit apoi Gerard Moreno, unul dintre protagoniştii sezonului trecut, cu un parcurs modest în acest an. Internaţionalul spaniol a reuşit câte un gol pe repriză şi a adus-o pe Villarreal în avantaj. Între cele două reuşite ale lui Moreno, a venit eliminarea lui Oyarzabal, prima a carierei. În prelungiri, şeptarul lui Villarreal l-a servit ideal pe Chukwueze, care a stabilit scorul final.

Barcelona - Elche 3-2

Barcelona a tremurat pentru victoria cu Elche, deşi a condus cu 2-0. La debutul în echipa mare al catalanilor, Ferran a deschis scorul după un sfert de oră. Trei minute mai târziu, Gavi a dublat avantajul echipei lui Xavi. Elche a egalat pe Camp Nou într-un minut şi jumătate. Tete Moreno şi Milla l-au învins pe Ter Stegen şi au făcut 2-2. Ferran a ratat apoi o şansă imensă de 3-2 (65). Golul victoriei a venit din partea lui Nico şi a fost primul succes al catalanilor cu goluri marcate exclusiv de jucători spanioli după mai bine de şapte ani.

Afla mai multe despre: la ligabarcelonaalexandru ţârlea