România continuă spectacolul la Europeanul de minifotbal. Victorie şi cu Polonia şi calificare în optimile competiţiei

Sporturi

Echipa naţională de minifotbal a României a învins duminică, la Sarajevo, scor 5-2, reprezentativa Poloniei, în cadrul grupei D a Campionatului European de minifotbal 2024.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Karol Bienas a deschis scorul pentru Polonia, în minutul 8. România a egalat în minutul 20, prin portarul Dragoş Niţu. Polonezii au revenit în avantaj în minutul 24, cu golul lui Patryk Gondek, dar Marius Balogh a egalat din penalty, în minutul 25, şi prima repriză s-a încheiat la egalitate, 2-2.

În partea a doua Andrei Şumălan (min. 31), Alexandru Nechita (min. 48) şi Marius Balogh (min. 58) au înscris golurile care au adus victoria naţionalei noastre, cu 5-2.

În grupa D, România conduce cu 6 puncte, tot atâtea câte are şi Ungaria, dar cu golaveraj mai bun. Polonia şi Turcia sunt pe locurile 3 şi 4, fără niciun punct.

Luni, România va juca meciul decisiv, cu Ungaria, pentru şefia grupei D, ambele fiind calificate deja în optimile competiţiei.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Afla mai multe despre: romania