"Sparta, nimic!". FCSB l-a impresionat pe Basarab Panduru. Şi fotbalistul hulit din lot a fost pe plus: "E prima dată când o spun"

Basarab Panduru a tras primele concluzii, după ce Sparta Praga şi FCSB au remizat, scor 1-1, în prima manşă a turului III preliminar Champions League. Expertul a fost impresionat de noua "faţă" a campioanei României şi l-a lăudat pe Daniel Popa.

FCSB l-a surprins total pe Basarab Panduru: "S-ar putea ca victoria să fi fost corectă. Sparta n-a existat"

FCSB a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, marţi, în deplasare, în compania echipei Sparta Praga, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Pentru FCSB a marcat Dawa, în minutul 61, iar pentru Sparta Praga a înscris Olatunji (78).

În minutul 90+3, Kairinen a marcat pentru Sparta Praga, dar golul a fost anulat din cauza unui fault în atac la Edjouma.

"Mult peste aşteptări, că în faţă au o echipă periculoasă, care n-a făcut nimic poate şi datorită FCSB-ului, care a făcut presiune, oriunde intra mingea făceau presiune. Foarte bun meciul făcut de FCSB, plecau pe contraatac, făceau presiune. Da, un meci total diferit faţă de ce a fost până acum, probabil parametrii jucătorilor sunt la cel mai înalt nivel de până acum.

M-a surprins luciditatea asta, (n.r. - fotbaliştii de la FCSB) ştiau ce să facă cu mingea la picior. Cei la Sparta păreau surprinşi de cei de la FCSB. 100% ei (n.r. - cehii) aveau un joc, dar au dat peste o echipă care a închis spaţiile, nu i-au lăsat să respire şi i-au adus în imposibilitatea de a pasa, de a da la poartă. Nimic, cei de la Sparta nu pasau, nu puteau să intre să se apropie de careul FCSB-ului. Sparta n-a intrat în careu.

Basarab Panduru: "E prima dată când o spun, dar Daniel Popa a fost foarte periculos"

La Maccabi se vedea că nu pot alerga, totul era lent, nu aveau ritm, nu aveau nimic, dar în seara asta nu s-a întâmplat acelaşi lucru. Aici n-a fost problema de la Maccabi, FCSB i-a pus în imposibilitatea de a juca pe cei de la Sparta. Atenţie, că Sparta nu are orice fel de jucători, toţi cei din faţă au peste 10 goluri. Ei, Sparta, n-au existat, datorită FCSB, care nu le-a dat şanse.

M-a surprins schimbarea lui Popa la pauză, că mi s-a părut foarte periculos. E prima dată când o spun, dar a fost foarte periculos.

Cu puţină atenţie parcă şi o victorie... S-ar putea ca victoria să fi fost corectă, că ocaziile mari... Îmi aduc aminte de aia a lui Băluţă. Când dai gol, când dai corect la poartă Băluţă? Tu tragi la scurt, ce să înţeleg? Dai unde nimereşti sau unde vrei?", a declarat Basarab Panduru, la Prima Sport.

Returul FCSB - Sparta Praga are loc marţi, de la 21:30, pe Stadionul Steaua. În play-off, învingătoarea o întâlneşte pe PAOK sau Malmo, care au disputat turul tot azi

Afla mai multe despre: sparta praga fcsbbasarab panduru sparta praga fcsbsparta praga champions league