Şumudică: ”Am vrut să îl schimb pe Păun, dar nu am mai apucat” Laude pentru adversari: ”S-a calificat echipa mai bună!”

CFR Cluj

CFR Cluj a fost învisă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-1 (3-1), de Young Boys Berna, în manşa a doua a turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor.

După 1-1 în tur, campioana României părăseşte competiţia regină a fotbalului european şi va evolua în play-off-ul Ligii Europa, cu Steaua Roşie Belgrad. În Elveţia, Păun a fost eliminat, în minutul 63, după două cartonaşe galbene, primul primit pentru că a bruscat un adversar după fluierul arbitrului şi al doilea pentru că a şutat într-un balon după fluierul arbitrului.

”Să spunem adevărul, o echipă care ne-a pus tot timpul sub presiune, şi la Cluj şi aici. De aceea am preferat să joc cu trei fundaşi centrali, ştiam forţa lor de atac. Jucători de viteză, jucători care unu contra unu rezolvă situaţia. Voiam să merg cât mai mult în 0-0 şi să-i surprindem. Iar am marcat foarte devreme, apoi ne-au supus unor presiuni. Am facilitat şi noi prin nişte greşeli individuale, dar s-a calificat echipa mai bună şi trebuie să fim realişti” a spus Marius Şumudică, la finalul meciului.

”E clar, este o echipă foarte puternică. Să nu uităm că anul trecut această echipă a bătut Leverkusen 2-0 în Germania, fără drept de apel. La nivel ăsta când ajungi, întâlneşti echipe foarte puternice, o echipă care are o forţă deosebită în atac. Trebuie să privim lucrurile ca atare, să trecem peste această dublă, acest eşec. Jucăm un meci important de campionat, apoi să ne pregătim pentru playofful de Europa League” a mai completat tehnicianul campioanei.

El a comentat şi gestul lui Adrian Păun, despre care spune că a comis o eroare majoră şi pe care ar fi vrut să-l schimbe cu Debeljuh, dar nu a mai apucat: ”Voiam să-l schimb pe Păun, să-l trec pe Omrani în bandă, dar nu am apucat. A făcut o greşeală pe care nu are voie să o facă. Asta este, nu ai voie când ştii că ai galben să dai cu piciorul după aceea în minge, o greşeală majoră. Nu se ştie dacă marcam un gol, cu toate că au avut mult mai multe situaţii de a marca decât noi. I-am simţit de la Cluj, am simţit puterea lor, jucători de viteză, care pasează foarte bine, cunosc foarte bine această suprafaţă. Am jucat în zece oameni în repriza a doua pe o greşeală impardonabilă a unui jucător de-al meu, care nu se face la acest nivel. Cred că ne sperie golul respectiv. Le-am spus să nu ne retragem, să nu facem această prostie, dar în două minute am luat două goluri. E foarte greu, îţi toarnă plumb în picioare. Nu se poate să luăm astfel de goluri, dar astea le vom discuta, este bucătăria mea internă şi sperăm să nu mai facem astfel de greşeli. Să ştiţi că astăzi am făcut un meci mai bun ca la Cluj din punct de vedere al exprimării, dar trebuie să acceptăm că am întâlnit o echipă net superioară valoric” a spus Şumudică.

Şumudică a evitat comparaţiile cu Dan Petrescu: ”Eu am încercat şi încerc în continuare. Nu îmi este uşor să transform o echipă. Dan Petrescu este un antrenor care a făcut performanţă care a calificat echipa, au câştigat campionate. Eu sunt alt gen de antrenor, încerc să joc pe atac, am riscat şi în zece oameni. Cred că dacă rămâneam în 11 contra 11 puneam mai multe probleme în cea de-a doua repriză” a încheiat tehnicianul CFR-ului.

CFR Cluj a fost învisă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-1 (3-1), de Young Boys Berna, în manşa a doua a turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor.  Campioana României va juca împotriva celor de la Steaua Roşie Belgrad. Meciurile din play-off-ul Ligii Europa vor avea loc la 19 august, la Belgrad, şi la 26 august, la Cluj-Napoca.

Afla mai multe despre: marius şumudică