"Sunt nervoşi. Vrei să te aplaude?". Informaţia care l-a dat peste cap pe Dan Petrescu înainte de CFR Cluj - Craiova: "Ştiam"

CFR Cluj

Antrenorul lui CFR Cluj, Dan Petrescu, s-a arătat nemulţumit de delegarea lui Marcel Bîrsan la meciul cu Universitatea Craiova. El susţine, în schimb, că a câştigat o echipă, în ciuda înfrângerii.

Marcel Bîrsan a fost pus la zid de Dan Petrescu după CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-2

CFR Cluj a fost învinsă, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a treia a Superligii.

Marcel Bîrsan a fost inamicul lui Dan Petrescu în Gruia, unde deciziile de arbitraj i-au enervat pe cei de la CFR Cluj

Kamara a fost eliminat, Universitatea Craiova a avut un gol anulat, iar Dan Petrescu s-a arătat deranjat de arbitrul central, care a mai avertizat jucători şi după cele 90 de minute.

"În prima repriză zic că am jucat foarte bine, eram mulţumit, dar a venit acel roşu care a schimbat meciul. Acel prim fault a fost inexistent, primul galben inexistent, iar al doilea putea fi şi galben, şi roşu. Nu poţi da aşa galben la aşa meci.

Acum trei zile nici nu ştiam cine e arbitru şi am vorbit cu cineva din club. Am zis că jucăm cu Craiova şi ştiu cine ne arbitrează, adică acelaşi arbitru care ne arbitrează de ani de zile, Bîrsan. Am ştiut. De aia am avut şi reacţia, nervii, că nu se poate când jucăm cu Craiova să avem acelaşi arbitru şi acasă, şi în deplasare. Să vă uitaţi de câte ori a fost acelaşi arbitru. Normal că te influeneazţă dacă joci 11 la 10, cu noroc pe final... Spiritul a fost bun, e clar că atitudinea a fost potrivită.

La Kamara sunt aşa, nu pot da vina pe el 100%, că a fost împins, nu am ce să-i reproşez. A fost fault asupra lui, dar galbenele sunt la ordinea zilei.

Am avut o reacţie la pauză şi nu trebuia să o am. Au mai fost galbene după meci, i-am spus <<De ce stai să dai galbene? Du-te, că sunt nervoşi, au pierdut. Vrei să te aplaude? Lasă-ne să fim supăraţi>>", a declarat Dan Petrescu, după meciul cu mulţi nervi din Gruia.

După 0-2 cu Universitatea Craiova, CFR Cluj încearcă să se califice în Ungaria cu Neman Grodno şi să facă pasul în turul III preliminar al Conference League.

"Mă afectează orice înfrângere şi pe jucători la fel. Presiunea e mare şi vom întâlni un adversar puternic în Europa.

Azi am pierdut un meci, dar am câştigat o echipă şi asta e opinia mea.

Toate echipele din România sunt în cărţi şi sperăm să se califice toate echipele, să scăpăm de această fază. Nu ar fi bine pentru fotbalul românesc să nu se califice niciuna, facem tot ce e posibil pentru fotbalul românesc", a încheiat Dan Petrescu.

Afla mai multe despre: dan petrescucfr cluj universitatea craiovadan petrescu marcel birsan