Tătăruşanu i-a dat pe spate pe jurnaliştii spanioli în prima repriză. ”De unde au scos românii acest portar?”galerie foto

Spania a început foarte sus meciul cu România, iar Ciprian Tătăruşanu a intervenit salvator în trei rânduri în faţa jucătorilor iberici.

Spania a început foarte sus meciul cu România, iar Ciprian Tătăruşanu a intervenit salvator în trei rânduri în faţa jucătorilor iberici. Cotidianele AS şi MARCA l-au remarcat rapid pe portarul lui Olympique Lyon: ”Încă o ocazie pentru Spania şi încă una scoasă de Tătăruşanu! Porterazo” scrie cotidianul MARCA în live-ul de meci. ”Porterazo” este o expresie folosită de iberici pentru a descrie valoarea extraordinară a unui portar. Pe finalul reprizei, sursa citată a revenit: ”De unde au scos românii acest portar?! Senzaţional”

Şi AS a subliniat intervenţiile românului: ”Spania nu-l poate învinge încă pe Tătăruşanu, dar naţionala lui Robert Moreno joacă excelent. România joacă închis, cu 5 fundaşi pe linia de fund, dar rezistă doar datorită portarului său”. Ceva mai târziu, la scorul de 1-0, AS a revenit: ”Încă o super paradă a lui Tătăruşanu! Portarul României apără senzaţional”

Ciprian Tătăruşanu s-a opus în primele 15 minute, pe rând, în faţa lui Paco Alcacer (situaţie de unu vs unu), Sergio Ramos (lovitură de cap scoasă de sub bară) şi Jordi Alba (intervenţie senzaţională cu piciorul)

Afla mai multe despre: tătăruşanu