Tupeu de junior! MM Stoica, fascinat de un rival din Superligă: ”E remarcabil ce face copilul ăsta!”

Petrolul

Echipa Petrolul Ploieşti a învins vineri, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia FC Hermannstadt, în primul meci al etapei a 11-a din Superligă.

Laude pentru Mihnea Rădulescu

Sibienii au avut prima ocazie a meciului de la Ploieşti, în minutul 4, când portarul Zima a respins şutul lui Aurelian Chiţu, dar scorula  fost deschis, două minute mai târziu, de către gazde, prin Ricardinho, care a înscris cu o lovitură de cap. Mihnea Rădulescu a majorat avantajul ploieştenilor în minutul 11, apoi a venit şi replica oaspeţilor – bară a lui Murgia, în minutul 25.

Tot Mihnea Rădulescu a făcut 3-0 în minutul 26, dar repriza s-a încheiat cu două ocazii ale sibienilor: Neguţ a trimis pe lângă poartă, în minutul 31, iar lovitura de cap a lui Buş a fost scoasă de Zima, în minutul 42.

După pauză, Sergiu Buş a marcat pentru Hermannstadt, cu capul, în minutul 48. Petrolul a închis însă meciul în minutul 64, când Akosah-Bempah a trecut de Valerică Găman şi de Ionuţ Stoica, iar Grozav a şutat din prima, de la marginea careului stabilind scorul final, Petrolul – Hermannstadt 4-1.

MM Stoica a urmărit evoluţia lui Mihnea Rădulescu şi a avut doar cuvinte de laudă pentru tânărul jucător.

”E remarcabil de face copilul ăsta. E un copil născut în 2005, care joacă în dreapta, de picior stâng. La fel ca Rareş Pop, ca Mazilu. El a fost împrumutat la Buzău, acolo unde Matei Tănasă, de la noi, era şi el împrumutat. Nu a dat niciun gol în tur, apoi a venit acest Mihnea Rădulescu şi el a dat. Atunci i-am zis «Băi Tase», gol?

Trebuie să pună forţă Rădulescu. Man e mai înalt, avea alte calităţi. Mihnea e mai scund. Dar are picior bun. Arată ceva ce la vârsta lui alţii nu arată nici la juniori”

Are piciorul bun, asta remarc, dar e clar că trage de mânecă selecţionerii, conducătorii, antrenorii. Arată ceva!”, a mărturisit MM Stoica, în direct, la Prima Sport.

Afla mai multe despre: mihnea rădulescupetrolulmm stoica