ULTIMA ORĂ | "S-a accidentat". Pierdere importantă pentru FCSB după meciul cu LASK Linz. Mihai Stoica a confirmat!

Victoria cu LASK Linz (1-0, pe Stadionul Steaua) şi calificarea în grupele Europa League a venit cu un preţ pentru FCSB. Unul dintre cei mai importanţi fotbalişti ai campioanei României s-a accidentat în partida contra austriecilor.

Mihai Stoica, preşedintele Consiliului de Administraţie al FCSB, a dezvăluit că Adrian Şut (25 de ani), unul dintre căpitanii "roş-albaştrilor", s-a accidentat în partida cu LASK Linz. Rămâne de văzut cât de gravă este accidentarea sa.

Adrian Şut s-a accidentat în meciul FCSB - LASK Linz 1-0

Cert este că, a anunţat Mihai Stoica, Adrian Şut nu va evolua în meciul cu UTA Arad din această etapă de Superligă, etapa cu numărul opt. Mijlocaşul "roş-albaştrilor" are genunchiul umflat în momentul de faţă şi urmaeză să facă mai multe investigaţii.

"Şut e accidentat, s-a accidentat ieri. S-a umflat genunchiul. Sper să fie bine, dar la meciul de duminică e exclus", a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.

FCSB s-a calificat în grupele Europa League

FCSB a învins joi seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia austriacă LASK Linz, şi s-a calificat pe tabloul principal al Ligii Europa.

Bucureştenii au dominat startul partidei de pe stadionul Steaua, apoi Ziereis a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, în minutul 10. Adil Taoui a şutat şi el în minutul 15, iar gazdele au replicat prin ocazia lui David Miculescu, din minutul 43, când bucureşteanul a trimis pe paortă şi Siebenhandl a respins. Goalkeeperul oaspeţilor a prins şi şutul lui Florin Tănase, din minutul 45 şi la cabine s-a intrat cu scor alb. După pauză FCSB a controlat meciul, dar nu a reuşit să concretizeze decât în minutul 90+2, când Darius Olaru a pătruns pe stânga, a şutat dintr-un unghi imposibil şi a înscris golul unei calificări aşteptate de şase ani, de când FCSB a jucat ultima oară în grupele Ligii Europa.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Şut (Chiricheş 72), Baba Alhassan (Edjouma 46) – Al. Băluţă (D. Popa 46), Olaru, Miculescu (Baeten 77) – Fl. Tănase (Oct. Popescu 77). ANTRENOR: Elias Charalambous

LASK LINZ: Siebenhandl – Bogarde (J. Boateng 90+5), Ziereis, F. Stojkovic, Bello - Talovierov – Usor (Tibidi 86), S. Horvath (Pintor 38), Taoui, V. Berisha – Ljubicic. ANTRENOR: Thomas Darazs

Cartonaşe galbene: Ngezana 31, D. Popa 88, F. Tănase 90+4 / V. Berisha 41, Usor 46, Ljubicic 47, Tibidi 87

Arbitri: Felix Zwayer - Robert Kempter, Christian Dietz - Sven Jablonski (toţi din Germania)

Arbitri VAR: Christian Dingert - Johann Pfeifer (ambii din Germania)

Afla mai multe despre: mihai stoicaadrian sutaccidentarefcsblask linzsuperliga