”Umbra lui Jan Oblak”. Spaniolii sunt miraţi că Horaţiu Moldovan a fost convocat la EURO 2024 fără niciun minut jucat la Atletico

Horaţiu Moldovan a fost titular în amicalul cu Liechtenstein, scor 0-0, disputat la Bucureşti.

Presa din Spania: ”Moldovan, titular la România dar fără să ştie ce rol va avea la EURO”

Horaţiu Moldovan se află în lotul lui Edi Iordănescu pentru EURO deşi nu a prins niciun minut la Atletico Madrid.

Clubul madrilen l-a recrutat în iarnă pe portarul român Horaţiu Moldovan, de la Rapid Bucureşti, în prezent rezerva lui Oblak. Portarul a fost, însă „invizibil” pentru Diego Simeone.

De exemplu în ultima etapă, antrenorul ar fi putut să-i mai odihnească pe titulari, dar a decis să joace tot cu Jan Oblak în poartă, semn că l-a ignorat total pe portarul român.

Presa din Spania a scris despre situaţia lui Horaţiu Moldovan, mai ales, că acesta a prins un loc la EURO.

”Moldovan, titular la România dar fără să ştie ce rol va avea la EURO. Horaţiu Moldovan şi-a pus din nou mănuşile pentru a juca un meci. Al doilea din ianuarie încoace, când Atletico a făcut unul dintre cele mai surprinzătoare transferuri.

Românul ştie de ce a venit la Atletico – pentru a fi în umbra lui Jan Oblak, care a bifat toate minutele. Acesta fiind cazul, chiar dacă a riscat să nu mai fie luat la EURO, el a decis să facă acest pas pentru că a fost o oportunitate unică în cariera lui.

Lucrurile n-au mers prost pentru el la echipa naţională pentru că selecţionerul a decis să îl ia în lot, în ciuda faptului n-a jucat niciun minut la echipa de club.

Acum câteva zile, în meciul 0-0 cu Bulgaria, Niţă a fost cel ales în poartă, iar acum a venit rândul lui Moldovan. Cu Liechtenstein a fost un meci frustrant, în care portarul n-a avut prea multe de făcut. S-a tras doar un şut la poarta lui, la începutul meciului, peste poartă. Încă nu se ştie dacă Moldovan va reuşi să fie titular la EURO sau dacă se va opta pentru coechipierul lui, Niţă”, au notat ibericii.

Lotul României la EURO 2024

• PORTARI: Florin NIŢĂ (Gaziantep | Turcia, 21/0), Horaţiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 11/0), Ştefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0));
  • FUNDAŞI: Andrei RAŢIU (Rayo Vallecano | Spania, 17/1), Vasile MOGOŞ (CFR Cluj, 7/0), Radu DRĂGUŞIN (Tottenham | Anglia, 17/0), Bogdan RACOVIŢAN (Rakow | Polonia, 2/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 20/1), Ionuţ NEDELCEARU (Palermo | Italia, 27/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1), Nicuşor BANCU (Universitatea Craiova, 35/2);
  • MIJLOCAŞI: Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 17/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 18/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 37/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 55/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 70/14), Adrian ŞUT (FCSB, 2/0), Darius OLARU (FCSB, 18/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 24/7), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 21/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 35/5), Florinel COMAN (FCSB, 15/1);
  • ATACANŢI: Denis DRĂGUŞ (Gaziantep | Turcia, 11/2), George PUŞCAŞ (Bari | Italia, 42/11), Denis ALIBEC (Muaither | Qatar, 37/5), Daniel BÎRLIGEA (CFR Cluj, 2/0).