VIDEO Bancu, în lacrimi după meciul cu Sepsi. Fotbalistul e afectat de tragedia care s-a întâmplat în familia sa

Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, în deplasare, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a Superligii. Ambele goluri ale învingătorilor au fost marcate de Alexandru Mitriţă.

Covăsnenii au cerut un penalti chiar în minutul 12, la căderea lui Kallaku în careu, după un contact cu Vlădoiu, dar arbitrul nu a acordat nimic. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 32, prin Alexandru Mitriţă, care a finalizat excelent, cu o scăriţă.

Sepsi a ratat o dublă ocazie în minutul 43, prin Neskovic si Debeljuh, iar craiovenii au intrat în avantaj la cabine. Debeljuh a reuşit egalarea în minutul 69, după o fază care a avut nevoie de validarea VAR, însă Mitriţă a înscris la vinclu în minutul 82 şi FCU Craiova s-a impus cu 2-1 la Sf. Gheorghe, nu înainte ca Alexandru Creţu să fie eliminat pentru al doilea galben.

• Oltenii au trecut pe primul loc al clasamentului, cu 11 puncte, iar Sepsi se află pe 4, cu 8 puncte.

Nicuşor Bancu (31 de ani) trece poate prin cel mai greu moment al vieţii sale, după ce tatăl său, s-a spânzurat în curtea casei din localitatea Crâmpoaia, judeţul Olt.

Fotbalistul e încă vizibil afectat de cele întâmplate. Reporterul care a fost prezent la meciul de la Sfântu Gheorghe şi a transmis că internaţionalul român a părăsit terenul în lacrimi.

Tatăl căpitanului oltenilor avea probleme la inimă de mai mult timp şi intrase în depresie. Acesta suferise un atac cerebral cu trei ani în urmă. Informaţiile au fost confirmate de IPJ Dolj.

Mitriţă a vorbit despre perioada prin care trece Bancu.

”Campionatul abia a început, trebuie să acumulăm cât mai multe puncte. E un moment greu pentru noi, vreau să revin puţin că s-a spus că Mitriţă a zis că după 3 meciuri suntem obosiţi.

Nu, am spus că suntem obosiţi mental. Am pierdut în Conference League şi a venit această nenorocire (n.r.- decesul tatălui lui Nicuşor Bancu) şi de aceea am spus că avem nevoie de două zile libere”, a declarat Mitriţă.

Echipele care au evoluat:

• SEPSI: Niczuly - Oteliţă (Oroian 65), D. Ciobotariu, Ninaj, F. Ştefan - Alimi, Sota Mino (Hajdin 85), Kallaku (Siger 65) – Neskovic (Drăghiceanu 65), Debeljuh, Breij (M. Coman 46). ANTRENOR: Bernd Storck
  • UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Grego Sierra Perez, Ndong – Oshima (A. Creţu 50), Mekvabishvili – Baiaram (D. Barbu 46), Al. Mitriţă, Paradela (Bancu 74) – Koljic (Carlos Mora 58). ANTRENOR: Constantin Gâlcă

Afla mai multe despre: bancuuniversitatea craiova,