VIDEO | Colţescu s-a răzgândit la VAR, după ce a văzut ce penalty a acordat pentru FCSB în meciul cu FC Buzău

Meciul dintre FCSB şi FC Buzău a început cu multe faze atât de poartă, cât şi de arbitraj. Oaspeţii au marcat, iar campioana a avut un penalty acordat în teren, dar întors la VAR.

Prima fază controversată din FCSB - FC Buzău

FCSB şi FC Buzău se întâlnesc în ultimul meci din etapa a 12-a din Superliga României.

Partida de pe Arena Naţională a început fulminant. Oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 5. Alex Jipa a luat o acţiune pe cont propriu din banda dreaptă, a avansat spre centru şi a trimis un şut cu mult efect, în plasa porţii uriaşului Târnovanu, care nici măcar nu poate interveni.

La faza imediat următoare, în minutul 6, Sebastian Colţescu acordă un penalty pentru FCSB, după ce a văzut un posibil fault făcut de Işfan asupra lui Vali Creţu, care ajunsese în careu şi trimitea o centrare.

Cei de la Buzău au protestat asupra acestei decizii, iar faza a fost verificată şi în cabina VAR. La marginea terenului şi-a făcut apariţia şi centralul. După ce a văzut reluări, Colţescu s-a răzgândit şi a întors decizia din teren. Nu s-a mai acordat vreo lovitură de la 11 metri pentru campioană.

În cele din urmă, scorul a rămas 1-0 pentru FC Buzău, iar FCSB se vede nevoită să caute două goluri necesare pentru a câştiga meciul de pe Arena Naţională.

Afla mai multe despre: fcsbsuperligavarsebastian coltescu