VIDEO | "El Loco" Bielsa spre Premier League! Revenire senzaţională a lui Leeds după 0-2 la pauză cu Aston Villa

Leeds a terminat turul din Championship pe primul loc după ce a câştigat în runda cu numărul 23 în faţa trupei din Birmingham. Echipa antrenată de Bielsa are cu un punct mai mult decît Norwich, a doua clasată în campionat.

Condusă din minutul 17 cu 2-0 pe Villa Park, Leeds a arătat caracter şi a obţinut una dintre cele mai spectaculoase victorii ale sezonului. Una importantă, pentru că a terminat prima parte a stagiunii în postura de lider peste urmăritoarele Norwich şi West Bromwich Albion. Pablo Hernandez a avut o contribuţie vitală la succesul lui Leeds. A oferit assiturile care au ajutat echipa sa să egaleze pe tabelă.

Golul de trei puncte a venit în al cincilea minut de prelungiri. Golgheterul Kemar Roofe a înscris pentru a 11-a oară în acest sezon şi Leeds are 48 de puncte după 23 de etape jucate. A fost şi al cincilea succes consecutiv în campionat pentru trupa de pe Eland Road care s-a impus de fiecare dată la limită.

Afla mai multe despre: bielsaleedsaston villachampionship