VIDEO | Golul superb marcat de Pedri a decis meciul FC Barcelona - Sevilla, victorie la scor pentru Betis. Toate golurile zilei din La Liga sunt AICI

Barcelona a bifat a şasea victorie consecutivă în campionat şi a urcat pe poziţia a doua în clasament. Pedri a înscris o bijuterie de gol, care i-a ridicat în picioare pe cei 99.000 de suporteri veniţi pe Camp Nou.

Până atunci, Pique lovise transversala. Ferran Torres a avut o şansă mare de 2-0, dar a ratat. În prelungiri, Augustinsson putea să egaleze pentru andaluzi, dar Ter Stegen a salvat-o pe Barca. Echipa catalană are acelaşi număr de puncte ca Sevilla şi Atletico Madrid, dar şi un meci mai puţin disputat.

Juanmi a fost omul meciului Betis - Osasuna. Spaniolul a reuşit o "dublă" şi două assituri în victoria cu 4-1. Prima reuşită a lui Juanmi a însemnat şi deschiderea scorului pe Estadio Benito Villamarin. Betis a intrat cu avantaj de două goluri la cabine, după reuşita lui Juanmi din finalul primei părţi. Budimir a redus din diferenţă în repriza secundă, însă Betis a presat şi a mai înscris de două ori pe final. Juanmi l-a servit excelent pe Carvalho, care l-a ridiculizat pe portarul oaspeţilor. Iar Moreno a închis tabela la 4-1, tot din pasa lui Juanmi.

Valencia nu a reuşit să câştige acasă cu una dintre codaşe, Cadiz. Mai mult, liliecii puteau să şi piardă, pentru că oaspeţii au ratat cea mai mare şansă a meciului. Lovitura de cap a lui Negredo a fost parată.

A fost nebunie la Granada - Rayo. Oaspeţii au condus cu 2-0 încă din start. Catena şi Guardiola au înscris golurile madrilenilor. Comesana a luat roşu în startul reprizei secunde, iar andaluzii s-au năpustit spre poarta adversă. Veteranul Molina a marcat pentru 1-2. Golul egalării a venit în prelungiri. Suarez a făcut henţ în careu, iar Milla a marcat cu mult calm. Molina putea da lovitura pentru Granada, însă lovitura sa de cap a lovit transversala în minutul 98.

Athletic Bilbao a câştigat cu emoţii confruntarea cu cei de la Elche. Gazdele au  început meciul în forţă, iar Berenguer a deschis scorul după prima jumătate de oră.  Asier Villalibre  a dublat avantajul gazdelor cu cu patru minute înainte de finalul timpului regulamentar. În prelungiri Josan a marcat pentru Elche, dar partida s-a încheiat 2-1 pentru Athletic Bilbao.

Afla mai multe despre: barcelona