VIDEO | Incidente incredibile în Europa! Ultraşii au întrerupt meciul echipei lor, după ce în urmă cu o lună i-au jignit pe români

Partida dintre Olimpija Ljubljana şi Rijeka a fost întrerupă, după ce fanii croaţi au creat o adevărată isterie.

Olimpija Ljubljana şi Rijeka s-au întâlnit în play-off-ul UEFA Conference League, într-o partidă ce se anunţa echilibrată, cel puţin la prima vedere. După 1-1 în Croaţia, Rijeka părea favorită pe hârtie datorită lotului mai valoros, însă desfăşurarea partidei a luat pe toată lumea prin surprindere.

Slovenii au deschis scorul încă din minutul doi, iar la pauză tabela arăta un halucinant 4-0 pentru Olimpija Ljubljana.

La două minute de la reluare, Schwaizer a făcut 5-0 pentru Ljubljana.

• VIDEO cu incidentele provocate de ultraşii lui Rijeka

În minutul 56 al meciului, fanii celor de la Rijeka şi-au ieşit din minţi şi au început să arunce cu torţe pe gazon. Jucătorii au fost trimişi la vestiare, iar în tribune s-a creat panică.

Într-un final, galeria croaţilor a fost evacuată, iar meciul s-a reluat.

Fanii croaţi nu sunt la prima abatere! Ultraşii lui Rijeka au avut scandări rasiste la meciul cu Corvinul

Suporterii celor de la Rijeka nu au uitat de rivalitea cu România pe durata partidei de pe 1 august, contra Corvinului, din turul doi Europa League şi au avut câteva scandări groteşti pe finalul partidei.

”Ubi, ubi, ubi, cigani (n.r. în traducere - Omoară ţiganii)” a fost scandarea preferată a celor de la Armada Rijeka, aşa cum este numită peluza alb-albaştrilor.

Rivalitatea dintre ultraşii români şi cei croaţi a izbucnit ca urmare a prieteniei pe care facţiunile naţionaliste din România o au cu suporterii sârbi.

Afla mai multe despre: corvinulrijekaolimpijalbujbljana