VIDEO | Messi a marcat pentru Inter Miami, dar a fost acuzat. Reacţia antrenorului ”Tata” Martino: ”Am fost total ieşiţi din joc"

Lionel Messi

Lionel Messi (36 de ani) a marcat golul lui Inter Miami în eşecul suferit contra celor de la Atlanta United, dar a fost acuzat că nu ar fi fost focusat 100% pe meciul din MLS.

Inter Miami a pierdut, pe teren propriu, contra echipei Atlanta United, scor 1-3, în etapa a 17-a din MLS.

Lobjanidze a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 44, pentru ca tot georgianul să dubleze avantajul pe tabelă (59).

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Gazdele de la Miami au redus din diferenţă prin Messi, care a marcat în minutul 62, cu un şut pe jos, din afara careului. Totuşi, Atlanta a închis tabela cu un 3-1 stabilit de Thiare (73).

Deşi Messi a revent cu gol la Inter Miami, el a fost acuzat că nu ar juca la capacitate maximă pentru echipa din Florida, având în vedere faptul că se apropie Copa America, iar argentinianul ar dori să fie pregătit pentru acest turneu.

Cum a răspuns antrenorul lui Inter Miami la întrebarea legată de Messi

Antrenorul clubului din Statele Unite şi fost selecţioner al Argentinei, Gerardo ”Tata” Martino, a vorbit despre aceste reacţii la adresa fotbalistului în vârstă de 36 de ani.

"Nu voi specula nimic pe acest subiect, dacă Messi s-a menajat pentru Copa America, pentru că această întrebare nu-şi are sensul. A fost o seară în care jocul echipei a regresat în comparaţie cu alte meciuri, am fost total ieşiţi din joc", a declarat Martino, după meci.

În clasamentul Conferinţei de Est din MLS, Inter Miami este lider, cu 34 de puncte, în timp ce Atlanta United ocupă locul 12, cu 16 puncte. În acest sezon din campionat, Messi a jucat 11 meciuri şi a livrat 11 goluri şi nouă pase decisive.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Copa America 2024 are loc în perioada 20 iunie - 14 iulie. Argentina este campioana en-titre, după tilul cucerit la ediţia din 2021.

Afla mai multe despre: lionel messiargentinacopa americainter miamimls