VIDEO | Rapid - FC Voluntari 4-1. Dugandzic, one-man-show. Croatul, al doilea hat-trick consecutiv în Giuleşti. Adi Mutu, în al nouălea cer

Superliga

Rapid a învins, pe teren propriu, pe FC Voluntari, scor 4-1, în etapa a 24-a din Superligă. Marko Dugandzic a reuşit un hattrick pentru giuleşteni. Dugandzic a marcat în minutele 19, 55 şi 82, iar Albu a punctat în minutul 43. Lopes a marcat pentru oaspeţi (90+2).

LIVE VIDEO | Rapid - FC Voluntari 4-1 (Dugandzic 20, 55, 82 Albu 43 / Lopes 90+1)

Echipele de start:

• Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, P. Iacob, J. Morais - Crepulja, Al. Albu, Pănoiu - Emmers, Dugandzic, Al. Ioniţă II: Rezerve: Drăghia, Fl. Ştefan, Ignat, Sefer, A. Ciobanu, V. Costache, Belu, Luckassen, Bambgoye; Antrenor: Adrian Mutu
  • FC Voluntari: M. Popa - Matricardi, Armaş, Ricardinho - Aliji, Raţă, Sigurjónsson, Merloi, Cr. Costin - Nemec, Damaşcan; Rezerve: Fernandez, A. Vlad, Paz, Meleke, Tavares, R. Voican. M.Răduţ, M. Lopes, Dumiter; Antrenor: Liviu Ciobotariu

Min 90+2. Final de meci.

Min 90+1. GOOOL Voluntari. Lopes a reuşit golul de onoare, fiind ajutat şi de Săpunaru.

Min 82. GOOOL Rapid. Dugandzic, omul hat-trick. Este la a doua triplă consecutivă la meciurile de acasă, după cea reuşită în partida cu Sepsi, prima din 2023. Croatul, noul golgheter din Superligă, cu 15 goluri.

Min 75. Ocazie Rapid. Albu trimite mingea cu capul în bară.

Min 71. Ocazie Rapid. Săpunaru şutează, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min 55. GOOOL Rapid. Dugandzic marchează din nou şi punctele sunt ale echipei lui Mutu. Croatul l-a egalat pe Compagno, în clasamentul golgheterilor. Ambii au câte 14 reuşite.

Min 53. Ocazie Rapid. Dugandzic a fost aproape de dublă, dar Popa intervine foarte bine.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+1. Pauză.

Min 43. GOOOL Rapid. Albu majorează diferenţa pe tabelă, cu o finalizare plasată. Mijlocaşul a pasat decisiv şi la reuşita lui Dugandzic.

Min 36. Ocazie Voluntari. Merloi trimite un şut bun, dar nu prinde spaţiul porţii lui Moldovan.

Min 20. GOOOL Rapid. Dugandzic deschide scorul. Îşi face treaba de atacant şi marchează al patrulea gol din 2023.

Min 1. Începe meciul.

Rapid a remizat etapa trecută, scor 0-0 pe terenul Universităţii Cluj, după ce gazdele au fost private de un penalty indiscutabil, în repriza secundă a partidei. De cealaltă parte, FC Voluntari a pierdut pe treren propriu, scor 0-1, contra campionaie CFR, la capătul unui meci în care nu a avut nicio ocazie clară de a marca.

Giuleştenii se află pe locul 3, cu 42 de puncte, la opt lungimi distanţă de liderul CFR. Ilfovenii sunt pe locul 11, cu 26 de puncte, şi nu au mai câştigat de cinci partide. În tur, Rapid s-a impus cu 1-0, graţie golului marcat de marko Dugandzic.

Partida dintre Rapid şi FC Voluntari va fi arbitrată de o brigadă, care-l va avea la centru pe George Găman.

Afla mai multe despre: rapid voluntarisuperliga