VIDEO | Şansa lui Horaţiu Moldovan?! Jan Oblak s-a făcut de râs în Villareal - Atletico şi a fost taxat de presa din Spania

La Liga

Atletico Madrid a început cu stângul noul sezon din La Liga. Trupa antrenată de Diego Simeone a remizat pe terenul lui Villareal, scor 2-2, toate cele patru goluri fiind marcate în prima repriză.

În minutul 18 al întâlnirii de pe Estadio de la Ceramica, Danjouma a deschis scorul pentru ”Submarinul Galben” cu un şut la colţul scurt la care Oblak nu a avut replică.

Madrilenii au restabilit egalitatea în minutul 20 prin Marcos Llorente, însă defensiva lui Atletico a mai cedat o dată până la pauză.

În minutul 37, Oblak a trecut pe sub o centrare banală, iar mingea a ricoşat din Koke în poarta lăsată goală.

Sorloth, noul transfer al lui Atletico, a  marcat la ultima fază a primei reprize şi a stabilit scorul final, 2-2.

Poate profita Moldovan de greşelile lui Oblak?

Horaţiu Moldovan a fost rezervă neutilizată în tabăra oaspeţilor. Sosit în capitala Spaniei la începutul acestui an,  Moldovan nu a bifat încă niciun minut pentru Atletico într-o partidă oficială.

Presa din Spania a subliniat evoluţia modestă a lui Oblak, însă a pus prestaţia slabă a slovenului şi pe faptul că acesta nu a bifat niciun minut în presezon.

”Un Oblak nesigur. Slovenul nu a jucat niciun minut în presezon, din cauza unei accidentări pe care a suferit-o la EURO 2024. Iar perioada de inactivitate s-a văzut. Trebuie neapărat să revină la cea mai bună versiune a sa. Ca să se întâmple asta, e nevoie de ajutorul echipei”, au notat jurnaliştii iberici de la AS.

GOAL: OWN GOAL BY KOKE!!

Afla mai multe despre: atletico de madridjan oblakhoraţiu moldovan