Alex Măţan, învins de Lionel Messi în MLS. Columbus Crew a pierdut duelul din vârful clasamentului cu Inter Miami

Stranieri

Inter Miami a obţinut miercuri, în Ohio, o victorie importantă, scor 3-2, în faţa campioanei en-titre, Columbus Crew, şi şi-a asigurat prima poziţie a clasamentului din MLS la finalul sezonului regulat.

Inter Miami, echipă patronată de David Beckham, a câştigat astfel Supporters' Shield, trofeul acordat echipei cu cel mai bun bilanţ la finalul sezonului regulat din MLS.

Formaţia de pe coasta de est a Statelor Unite şi-a garantat prezenţa pe prima poziţie a clasamentului Conferinţei de Est cu două etape înainte de finalul sezonului regulat. Cu Alex Măţan titular în teren, Columbus Crew a avut parte de o primă repriză modestă. Lionel Messi a înscris o "dublă" în doar cinci minute, spre finalul primului act.

Inter Miami, campioana sezonului regulat a Conferinţei de Est

Diego Rossi a redus din diferenţă imediat cu începerea reprizei secunde, din pasa lui Farsi. Luis Suarez a restabiliat avantajul de două goluri al oaspeţilor, cu reuşita sa din minutul 48.

Golgheterul formaţiei din Ohio, Cucho Hernandez, a transformat un penalty în minutul 61. Rudy Camacho, fundaşul francez al gazdelor, a fost eliminat în minutul 63 după ce a văzut al doilea cartonaş galben.

Cucho Hernandez a avut oportunitatea de a restabili egalitatea în minutul 84, dintr-o lovitură de la "11" metri, însă columbianul nu a reuşit să-şi treacă în cont "dubla". Alex Măţan a fost înlocuit în minutul şase al prelungirilor, de către Aziel Jackson, iar partida s-a încheiat cu scorul de 3-2 în favoarea formaţiei din Florida.

Astfel, campioana sezonului trecut va încerca să se menţină pe a doua poziţie a clasamentului, cu două etape rămase de disputat.  Columbus Crew o întâlneşte pe Philadephia Union în următoarea etapă a campionatului nord-american.

Afla mai multe despre: alex matanmlscolumbus crewlionel messiluis suarezinter miami