Andrei Nicolescu, îngrijorat după Poli Iaşi - Dinamo 2-2: "Nu ai cum să progresezi fără să treci prin astfel de momente"

Dinamo București

Andrei Nicolescu, administratorul special al celor de la Dinamo, a tras câteva concluzii după rezultatul înregistrat de dinamovişti în Copou, 2-2 împotriva celor de la Poli Iaşi.

Dinamo îşi continuă seria de meciuri fără înfrângere. "Câinii roşii" sunt neînvinşi de patru etape şi speră să-şi continue seria bună de rezultate şi în etapa viitoare, la meciul din deplasare, pe terenul celor de la Rapid.

Dinamoviştii au deschis scorul devreme în Copou. Selmani a profitat de greşeala lui Samayoa şi a obţinut o lovitură de la 11 metri, pe care a reuşit să o transforme. Ieşenii nu au stat pe gânduri şi au mutat jocul la poarta lui Golubovic. Bordeianu şi Samayoa au înscris în prima repriză.

Autogolul lui Todoroski din minutul 57 a definitivat situaţia de pe tabelă, iar punctele au fost împărţite în Moldova. Andrei Nicolescu a pus accent pe obiectivele echipei din acest sezon, dezvoltarea tinerilor jucători aflaţi la echipă şi calificarea în play-off-ul Superligii.

Oficialul dinamoviştilor este îngrijorat pentru cei doi oameni de bază din atacul echipei, Dennis Politic şi Hakim Abdallah, ieşiţi accidentaţi pe parcursul primei reprizei a partidei de la Iaşi.

Andrei Nicolescu: "Sunt un pic îngrijorat pentru Politic şi pentru Hakim"

"Trebuie să trecem prin procesul acesta. Orice echipa căreia i se întâmplă să aibă doi accidentaţi dintre oamenii de bază, cei mai importanţi oameni în primele 20 de minute, nu are cum să nu acuze un şoc. Eu vreau să felicit echipa pentru reacţie, vreau să felicit copiii pe care îi avem pentru ceea ce au jucat anul acesta, pentru ce au jucat acest meci.

Nu ai cum să progresezi fără să treci prin astfel de momente foarte grele. E o bucurie pentru mine că au dovedit că pot fi o echipă şi fără liderii lor. Chiar dacă e un egal, pentru mine, personal, e o victorie.

Am dat prea repede gol şi cumva mă aşteptam la un recul. A fost mingea aia deviată, un şut extraordinar care ne-a dus într-o presiune. Cred că dacă rămâneam cu Politic şi Hakim şi meciul era un pic echilibrat, astăzi câştigam. În continuare, pentru mine, acest egal este o victorie.

Să creştem copii, asta contează. Astăzi am jucat cu trei U21 aproape tot meciul. Este foarte important pentru fotbalul românesc şi pentru noi şi dacă menţinem această intensitate şi reuşim să avem aceste meciuri bune pentru că cred că am făcut o repriza a doua foarte bună pe posesie, nu ştiu statistica, dar sigur am avut peste 60% posesie.

E o bucurie că băieţii care au venit de pe margine au reuşit să ţină acest ritm. Sunt un pic îngrijorat pentru Politic şi pentru Hakim. Sunt oameni de bază, sunt jucători cu foarte multă calitate care pot face diferenţa oricând. Azi ne-au lipsit", a declarat Andrei Nicolescu, după meci.

Afla mai multe despre: dinamopoli iasiandrei nicolescuhakim abdallahdennis politic