BREAKING | Noi medalii olimpice pentru România! Marian Enache şi Andrei Cornea, Aur. Radiş şi Bodnar, argint. Locurile 4 şi 5 la patru rame

Programul de joi al sportivilor români la Jocurile Olimpice a implicat patru finale la canotaj. Marian Enache şi Andrei Cornea au luat Aurul, Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar - Argintul, echipajul de patru rame feminin - locul 4, iar echipajul de patru rame masculin - locul 5.

România, patru medalii olimpice! Aur pentru Enache şi Cornea, Argint pentru Radiş şi Bodnar

UPDATE 13:16 | SportivII Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă şi Ciprian Tudosă au obţinut locul 5 la proba de patru rame masculin, la Jocurile Olimpice de la Paris. Felicitări, băieţilor noştri!

România a încheiat cursa cu timpul de cinci minute, 56 de secunde şi 85 de sutimi. Aurul a fost obţinut de SUA, urmată de Noua Zeelandă şi Marea Britanie.

UPDATE 12:55 | Sportivele Adriana Adam, Amalia Bereş, Maria Lehaci şi Maria Rusu au obţinut locul 4 la proba de patru rame feminin, la Jocurile Olimpice de la Paris. Echipajul româncelor a fost la un cioc de barcă de podium. Felicitări, fetelor noastre!

Româncele au încheiat cursa în şase minute, 29 de secunde şi 52 de sutimi. Medalia de aur a revenit echipajului din Ţările de Jos, urmat de Marea Britanie şi Noua Zeelandă.

UPDATE 12: 37 | Marian Enache şi Andrei Cornea au cucerit medalia de AUR la proba de dublu vâsle masculin, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Marian Enache şi Andrei Cornea au adus prima medalie de aur pentru canotajul românesc la Jocurile Olimpice. Campioni europeni în exerciţiu, Enache şi Cornea au făcut o cursă excelentă la Paris, iar finalul a fost fabulos.

Ei au încheiat proba în şase minute, 12 secunde şi 58 de sutimi. Pe locul doi s-a clasat Ţările de Jos, iar pe trei Irlanda.

Este a patra medalie pentru România la Paris, a doua de aur, după cele obţinute de David Popovici (aur şi bronz) şi Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş (argint).

UPDATE 12:25 | Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar au cucerit medalia de Argint la proba de dublu vâsle feminin, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Ancuţa şi Simona, ambele de 25 de ani, au încheiat cursa în şase minute, 50 de secunde şi 69 de sutimi.

Medalia de aur a revenit Noii Zeelande, iar pe trei s-a clasat Marea Britanie.

Este a treia medalie obţinută de România la JO, după aurul lui David Popovici la 200 metri liber şi bronzul la 100 metri liber.

UPDATE 11:25 | Locul 3 pentru România şi CALIFICARE la 8+1 masculin (Men's Eight)! Avem acum nu mai puţin de 9 echipaje calificate în finale la canotaj!

Echipajul masculin al României de opt rame cu cârmaci, format din Ştefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamţu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu, s-a calificat în finală la Jocurile Olimpice, după ce a încheiat cursa în cinci minute şi 30 de secunde.

Primul loc a fost ocupat de echipajul Ţărilor de Jos, urmat de cel al Germaniei.

Programul sportivilor români la canotaj

După ce David Popovici a câştigat aurul la 200 de metri libe şi bronzul la 100 de metri liber, este rândul canotorilor noştri să ţintească spre medalii

La canotaj, România are reprezentanţi în patru finale pentru medalii: dublu vâsle feminin, dublu vâsle masculin, patru rame feminin şi patru rame masculin.

Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar vor încă un aur

„A fost o cursă grea şi pentru noi, una nu dintre cele mai reuşite”, a admis Simona la zona mixtă. „Am făcut unele mici greşeli care s-au văzut prin faptul că nu am reuşit să ne facem un ritm atât de bun, astfel încât să fim mai în faţă şi să nu aveţi voi atât de multe emoţii. Dar important este că am încheiat bine şi finala va fi una perfectă”, a spus Simona Radiş, după semifinală.

„Nu a fost cea mai bună cursă a noastră, dar am luptat până la ultima lovitură. Şi datorită acestui lucru am reuşit să câştigăm şi să le ajungem pe celelalte. Drept dovadă, că eram pe patru”, a subliniat, la rândul ei, Ancuţa Bodnar.