VIDEO | Imagini fantastice în timp ce David Popovici se îndreapta spre bronzul olimpic! Suspans în tribună, printre susţinătorii campionului

David Popovici, dublul medaliat al României de la Jocurile Olimpice de la Paris, a fost susţinut din nou de unii dintre sportivii mari ai României.

VIDEO | Finalul cursei lui David Popovici şi reacţia din tribună a sportivilor mari din istoria României

David Popovici a câştigat, miercuri, medalia de bronz în proba de 100 m liber din cadrul competiţiei de înot de la Jocurile Olimpice. Pentru Popovici este a doua medalie la Paris, după aurul de la 200 m liber.

Miercuri seară, Popovici a înregistrat timpul 47.49. Medalia de aur a fost câştigată de chinezul Pan Zhanle, cu timpul 46.40, nou record mondial. Pe a doua treaptă a podiumului urcă australianul Kule Chalmers, cu timpul 47.48.

Aşa cum s-a întâmplat şi în momentul în care a devenit campion olimpic, David Popovici a avut parte de susţinere din partea Cameliei Potec, preşedinta Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, Mihai Covaliu, preşedintele COSR, Elisabeta Lipă, preşedinta ANS, sau Ion Ţiriac, care au urmărit cu sufletul la gură performanţa tricolorului de 19 ani.

Pe măsură ce cursa de la 100 de metri se apropia de final, suspansul a crescut, iar după ce sportivii au încheiat cursa toţi cei prezenţi au aşteptat rezultatele oficiale.

Şi de această dată, performanţa lui David Popovici a fost aplaudată şi apreciată de galeria tricoloră prezentă la Paris.

VIDEO | Imagini de la Jocurile Olimpice de la Paris, de la cursa în care David Popovici a obţinut bronzul

Afla mai multe despre: david popovicidavid popovici bronz jocurile olimpice