MM Stoica, prima reacţie din euforia de la Budapesta, cu FCSB calificată: "Dacă Gigi nu avea inspiraţia asta, nu ştiu ce se întâmpla"

FCSB

FCSB s-a calificat, miercuri seară, în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, trecând în turul doi preliminar de Maccabi Tel Aviv, după 1-0 la Budapesta. Baeten a dat lovitura în prelungirile meciului european, iar MM Stoica a oferit primele reacţii după meciul trăit cu emoţii.

MM Stoica, la câteva minute după calificarea în turul al treilea Champions League

În tur, la Bucureşti, scorul a fost 1-1. Returul de la Budapesta a fost câştigat cu 1-0 de bucureşteni datorită unui gol marcat în minutul 90.

La pauza meciului din Ungaria, FCSB i-a înlocuit pe titularii Băluţă şi Ştefănescu, iar în locul lor au intrat Baeten şi Luis Phelipe. De asemenea, după o oră de joc au ieşit Olaru şi Miculescu, în timp ce Alhassan şi Daniel Popa le-au luat locul.

Faza golului prin care FCSB a făcut diferenţa a fost făcută de Luis Phelipe, Daniel Popa şi Baeten, iar MM Stoica a comentat realizarea din preliminariile Champions League, cu meritele acordate lui Gigi Becali, pentru fotbaliştii pe care i-a transferat în această vară.

"Păi, spun sincer că mă gândeam spre final că ori ne dau gol din nimic, că nimic din două manşe, ori dăm noi gol şi a fost varianta bună. În viaţa mea... Calificarea asta se datorează nu doar efortului celor care au intrat în teren tur-retur, ci şi inspiraţia din perioada de transferuri. Dacă Gigi nu avea inspiraţia cu Popa şi Baeten, nu ştiu ce se întâmpla.

David Miculescu a alergat de a rupt, iar Popa să intră că poate, poate... I-am prins o dată deschişi. Şi Luis Phelipe a fost foarte bun. Maccabi nu a avut ocazie în două meciuri, e adevărat că i-am prins în cea mai bună perioadă posibilă. Mi-a trecut prin cap pe final că marcăm. Mamă, mamă, de mult n-am mai avut trăire aşa la un go.

Poate Sparta e favorită, dar şi Maccabi era favorită. Mai vedem, mai vedem.

Ok, poate au fost unii jucători depăşiţi de miză, ok, nu dau nume, dar înseamnă că totul a funcţionat perfect dacă ai câştigat. Am zis să împingem până în minutul 70, că noi suntem bine pregătiţi şi ei pică. Spun aşa", a declarat MM Stoica, la Prima Sport.

În turul III preliminar Champions League, FCSB va întâlni Sparta Praga, iar în acest moment campioana României are asigurate grupele Conference League.

Afla mai multe despre: fcsb champions leaguemaccabi tel aviv fcsbcalificare fcsb champions leaguemm stoica