Florinel Coman a bifat o performanţă importantă după ce-a marcat o "dublă" în Derby de România

Intrat pe teren la pauza meciului FCSB - Dinamo, Florinel Coman a izbutit o dublă, contribuind astfel din plin la spectacolul asigurat de cele două mari rivale, jocul de duminică seară fiind considerat de cãtre microbişti drept unul dintre cele mai frumoase derby-uri din ultimul deceniu.

Graţie celor două reuşite, tânărul jucător al FCSB a devenit cel mai tânăr fotbalist din istoria grupării roş-albastre care înscrie o dublă în derby-urile din campionat şi urcă pe podium în topul alcătuit din cei care au punctat de cel puţin două ori, alături de foştii dinamovişti Iosif Varga şi Ionel Dănciulescu.

De asemenea, atacantul formaţiei antrenate de Nicolae Dică a devenit al doilea jucător din istoria confruntărilor FCSB - Dinamo, care punctează de două ori din postura de rezervă, precedentul consemnându-se pe 6 martie 1996, în FCSB - Dinamo 4-2, când Ionel Dănciulescu a bifat pentru oaspeţi o dublă în 28 de minute (a intrat în minutul 62).

Tot în derby, Harlem Gnohere a devenit primul jucător străin cu gol marcat pentru ambele rivale (un gol pentru FCSB, două goluri pentru Dinamo), perfomanţă pe care o mai izbutiseră doar românii Ionel Dãnciulescu, Denis Şerban, Cătălin Munteanu şi Andrei Cristea.

Afla mai multe despre: steauadinamofcsbflorinel coman