Încă un record doborât la EURO 2024. S-a marcat cel mai rapid gol în fazele eliminatorii în istoria Campionatului European

EURO

La EURO 2024 s-a doborât încă un record în istoria Campionatului European. Mai exact, s-a marcat cel mai rapid gol în fazele eliminatorii la acest tip de turneu final.

Cel mai rapid gol din istoria Europenelor, în fazele eliminatorii

Golul marcat de turcul Merih Demiral după 57 de secunde împotriva Austriei este cel mai rapid gol marcat vreodată în fazele eliminatorii la Campionatul European şi al doilea cel mai rapid gol din istoria competiţiei.

Cel mai rapid gol din istoria EURO 2024 a fost marcat în secunda 23 de albanezul Nedim Bajrami, la meciul cu Italia, din 16 iunie. Rezultatul final din acea partidă a fost 2-1 pentru italieni.

Însă, între timp, campioana Europei din 2021 a fost eliminată de la EURO 2024, de Elveţia (0-2), în faza optimilor de finală.

Meciul Austria - Turcia se joacă în optimile EURO 2024. Învingătoarea va întâlni în sferturi naţionala Ţărilor de Jos în sferturi.

România, eliminată de la EURO 2024, după 0-3 în optimi cu Olanda

Tot astăzi, marţi, s-a mai disputat un meci din optimile de finală. România a fost învinsă categoric de Olanda, scor 0-3, iar aventura tricolorilor în Germania a ajuns la final.

Afla mai multe despre: turciaeuro 2024merih demiral