Messi a marcat iar. Suarez, gol şi autogol. Inter Miami, un nou meci demn de thriller american | VIDEO

Lionel Messi

Lionel Messi (36 de ani) şi Luis Suarez (37 de ani) au strălucit iar pentru Inter Miami, dar nu au reuşit să câştige în campionatul nord-american.

Inter Miami, thriller demn de Holywood pe Coasta de Est

Inter Miami a încheiat la egalitate meciul cu Saint Louis City, scor 3-3, în etapa a 18-a din campionatul Statelor Unite.

Scorul a fost dechis de oaspeţi. Durkin a marcat (15). Egalarea a venit 10 minute mai târziu. Messi a fost servit de Alba şi a punctat pe tabelă.

De la minutul 40 şi până la intrarea la cabine, s-au mai dat două goluri. Tot oaspeţii au trecut în avantaj, din nou. Vassilev şi-a pus numele pe lista marcatorilor.

Dar nu pentru mult timp. Suarez a egalat în al doilea minut al prelungirilor. Totuşi, cei din Saint Louis City au mai luat o dată avans pe tabelă. De această dată, Suarez şi-a dat un autogol.

După ce atacantul uruguayan a ”lovit” în ambele porţi, a venit rândul unui al fost jucător de la Barcelona să marcheze, dar în poarta corectă. Alba a stabilit scorul final în minutul 85, un 3-3 de poveste, de s-a auzit şi pe bătrânul continent.

În ciuda unui nou meci fără victorie, Inter Miami rămâne lider în Conferinţa de Est din MLS, cu 35 de puncte. Saint Louis City este pe 11, în Vest.

Statisticile lui Messi în acest sezon din MLS sunt impresionante. În 12 meciuri a marcat 12 goluri şi a oferit nouă assist-uri. Tot 12 goluri (şi cinci pase de gol) are şi Suarez, în 16 partide.

În total, argentinianul a jucat 28 de meciuri la Inter Miami şi a livrat 24 de goluri şi 16 pase decisive.

Afla mai multe despre: lionel messiluis suarezjordi albainter miamimls