Tottenham, victorie în Premier League. Radu Drăguşin, doar rezervă. Manchester City s-a distrat în meciul cu Ipswich Town

Premier League

Tottenham s-a impus cu scorul de 4-0 pe teren propriu într-o partidă a etapei a 2-a din Premier League, în faţa celor de la Everton. Manchester City a învins-o cu 4-1, pe Ipswich Town.

Tottenham Hotspur, echipă la care Radu Drăguşin a rămas pe banca rezervelor întreg meciul, a deschis scorul în minutul 14, prin Yves Bissouma, iar sud-coreeanul Son Heung-Min a majorat diferenţa de pe tabelă în minutul 25. În repriza a doua a marcat şi Cristian Romero, iar Son a făcut dubla şi a stabilit scorul final, 4-0.

Radu Drăguşin, doar rezervă pentru Tottenham

Pe Etihad Stadium, Sam Szmodics a primit în minutul 7 de la Ben Johnson şi l-a învins pe Ederson cu un şut din careu, prin care a deschis scorul. Replica gazdelor a venit imediat, Leif Davis l-a faultat pe Ederson în careul oaspeţilor şi penalty-ul dictat a fost transformat de Haaland, în minutul 12.

Savinho a fost apoi pasatorul decisiv pentru golul din minutul 14 al lui Kevin De Bruyne, pentru ca Erling Haaland să facă 3-1 două minute mai târziu, din assistul lui De Bruyne. City a dominat meciul şi a ratat ocazii, s-a consemnat şi revenirea lui Gundogan la echipă, dar elevii lui Guardiola au mai înscris doar un gol, prin Haaland, care a şutat din afara careului. Scorul final a fost de 4-1, în favoarea campioanei Angliei.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a doua din Premier League:

• Brighton – Manchester United 2-1 (Welbeck 32, Joao Pedro 90+5 / Amad Diallo 60);
  • Crystal Palace – West Ham United 0-2 (Soucek 67, J. Bowen 72);
  • Fulham – Leicester City 2-1 (Smith Rowe 18, Iwobi 70 / W. Faes 38);
  • Manchester City – Ipswich Town 4-1 (Haaland 12 penalty, 16, 88, De Bruyne 14 / Szmodics 7);
  • Southampton – Nottingham Forest 0-1 (Gibbs-White 70);
  • Tottenham – Everton 4-0 (Bissouma 14, Son Heung-Min 25, 77, C. Romero 71).

Afla mai multe despre: radu dragusintottenhampremier leaguemanchester cityerling haaland