VIDEO | Mircea Rednic a pus punctul pe "i": "Hai să ne închidem în Afghanistan. Nu putem să aşteptăm până să fac bine unii sau alţii!"

CSM Poli Iași

Mircea Rednic (57 de ani) a reacţionat la finalul meciului Poli Iaşi - Viitorul 1-1, iar antrenorul trupei din Copou şi-a lăudat elevii pentru punctul obţin, dar a spus că de abia de acum urmează meciurile de care pe care, deoarece Viitorul nu are nicio emoţie în privinţa retrogradării.

Gabi Iancu, în minutul 73, a anulat reuşita lui Omoh, cu care a deschis scorul în minutul 17, iar Poli Iaşi şi Viitorul au înheiat meciul nedecis, trupa din Copou având în continuare mari emoţii pentru evitarea retrogradării. Rednic e încrezător că poate redresa corabia într-un final.

"Cu o echipă foarte bună, cum e Viitorul, 1-0 nu e suficient. Am făcut o primă repriză foarte bună, ei cred că au avut un singur şut pe poartă, noi am avut încă o ocazie de a marca, prin Kevin, ca să facem 2-0... Repriza a doua, nu că ne-am retras, dar au echilibrat jocul şi am făcut multe greşeli.

Nu au avut ocazii foarte clare, dar au pus presiune şi a venit golul egalizator. Aşa, per ansamblu, cred că e un punct meritat. Ne-am fi dorit trei puncte, dar asta e, trebuie să fim mai atenţi. Cu Viitorul nu trebuie să le dai multe şanse.

Clar că acum vin meciurile de care pe care, nu trebuie să te mai gândeşti la un punct, trebuie să te gândeşti la trei puncte"
, a spus Mircea Rednic, la Telekom Sport.

În ceea ce priveşte cazurile de COVID-19 din Liga 1, Mircea Rednic a fost ferm pe poziţie, ba chiar a ironizat situaţia. "Nu e fair-play. Înţeleg că au probleme... noi nu suntem în playoff, suntem în playout, deci timp avem. Ultimele două etape se joacă cu toate echipele la aceeaşi oră, nu putem să aşteptăm acum până se fac bine unii sau alţii. Nu e din vina noastră. Trebuie să facă în aşa fel încât să urmeze programul normal.

Hai să mergem în Afghanistan, ne închidem acolo... hai să stăm închişi! Asta nu e o soluţie. Închidem toată ţara din nou, asta nu e soluţie"
, a mai spus Rednic.

După acest egal, Viitorul a rămas pe primul loc în playout, cu 39 de puncte, în timp ce Poli Iaşi a rămas pe locul 12, de baraj, cu 23 de puncte.

Afla mai multe despre: mircea rednicvideoreactie