VIDEO | SHOW total reuşit de Lewandowski în meciul cu FC Koln, Leipzig şi Leverkusen, victorii importante. Toate golurile sunt AICI

Bayern Munchen

Lewandowski a reuşit o nouă prestaţie formidabilă, în victoria lui Bayern de pe terenul lui Koln.

Polonezul a bifat un nou hattrick, al treilea din acest sezon şi a ajuns la 23 de goluri înscrise în Bundesliga. Totuşi, cea mai frumoasă reuşită i-a aparţinut lui Tolisso. Pentru francez, a fost primul gol al stagiunii. Thomas Muller a atins şi el o bornă importantă. Cu cele două pase decisive reuşite în această partidă a ajuns la 150 de assisturi în Bundesliga. Bayern a câştigat cu 4-0 şi şi-a depăşit propriul record, cu 66 de meciuri consecutive cu gol marcat în campionat.

Leverkusen a învins-o în deplasare pe Gladbach şi a urcat pe locul al treilea în Bundesliga. La pauză s-a intrat cu scorul de 0-0, dar repriza a doua a fost plină de evenimente. Schick a ratat un penalty, dar după câteva secunde, Andrich a deschis scorul. Avantajul a fost dublat de Schick. Cehul a ajuns la 18 goluri marcate în acest sezon. Elvedi a redus din diferenţă, iar spre final "aspirinele" au mai primit o lovitură de la 11 metri. Demirbay a ratat şi el, iar Leverkusen s-a impus cu 2-1.

Leipzig a urcat pe locul 7, după ce a câştigat cu 2-0 la Stuttgart. Echipa lui Tedesco a înscris în ambele reprize. Andre Silva a marcat din penalty în primul act. Cu 20 de minute înainte de final, Nkunku a scăpat pe contraatac şi a stabilit scorul final.

Afla mai multe despre: bayern