VIDEO | Zi nebună în Serie A. AC Milan, victorie spectaculoasă pe terenul Atalantei, Napoli a câştigat şi la Fiorentina. Toate golurile sunt AICI

Serie A

AC Milan a câştigat mai clar decât o arată scorul pe terenul Atalantei. Calabria a deschis scorul la Bergamo după doar 29 de secunde şi după o eroare a lui Musso.

În finalul primei părţi, o nouă eroare, a lui Freuler, l-a adus pe Tonali în faţa porţii, iar tânărul mijlocaş de la Milan nu a iertat. Cu un sfert de oră înainte de final, Leao a marcat golul partidei, după o cursă excelentă a lui Theo Hernandez. Atalanta a revenit mult prea târziu. Zapata a înscris după un penalty acordat cu VAR. În prelungiri a punctat şi Pasalic, dar punctele au plecat la Milano, iar echipa lui Pioli are 19 puncte din 21 posibile.

Napoli îşi continuă parcursul fără greşeală în Serie A. Echipa lui Spaletti a ajuns la şapte victorii în şapte etape după deplasarea de la Firenze. Gazdele au deschis scorul după 26 de minute de joc prin Martinez Quarta. La pauză s-a intrat la egalitate: Insigne a ratat un penalty, a mai ratat încă o dată, dar Lozano a reuşit să trimită mingea în poartă. După pauză, fundaşul Rahmani a punctat pentru 2-1, care a rămas şi scorul final.

Roma nu a avut probleme cu nou promovata Empoli. Lorenzo Pellegrini a deschis scorul puţin înainte de pauză. Imediat după reluare, Mkhitaryan a înscris şi el, iar Mourinho are cinci victorii în şapte etape la Roma.

Etapa trecută a triumfat în Derby della Capitale, în această rundă Lazio a fost umilită de Bologna. Echipa lui Sinişa Mihajlovic a început recitalul în primul sfert de oră. Musa Barrow a înscris o bijuterie de gol. După alte trei minute, Theate a profitat de poziţionarea greşită a lui Reina şi a majorat diferenţa. Goalkeeperul spaniol a gafat şi în a doua repriză, iar Hickey a stabilit scorul final, Lazio - Bologna 3-0.

Radu Drăguşin a privit de pe bancă un meci nebun jucat între Sampdoria şi Udinese. Pereyra a marcat primul pentru oaspeţi. Sampdoria a egalat după un autogol, ridicol al lui Stryger Larsen. "Zebrele" au intrat în avantaj la pauză după reuşita lui Beto. Quagliarella a marcat primul său gol în acest campionat, din penalty, şi s-a făcut 2-2. Candreva a reuşit golul meciului. L-a executat senzaţional pe portarul lui Udinese, iar Sampdoria prelua pentru prima dată conducerea pe tabelă. Forestieri a dat ultimul gol al meciului, iar Sampdoria - Udinese s-a terminat 3-3.

Verona a făcut instrucţie cu Spezia. Echipa lui Juric a deschis scorul după patru minute de la start, dintr-un  corner, transformat în gol de Giovani Simeone. La capătul primului sfert de oră era deja 2-0. Faraoni a plasat elegant balonul în poartă. Golul meciului i-a aparţinut lui Caprari, care a prins un şut superb şi a dusc scorul la 3-0. În partea a doua, Bessa a punctat şi el pe contraatac, iar Verona a obţinut cea mai categorică victorie în Serie A în ultimii şapte ani şi jumătate.

Afla mai multe despre: serie a