Condusă de Buzău, FCSB a făcut prima schimbare în minutul 29! Titularul a luat loc pe bancă, deşi a primit încrederea lui Gigi Becali

FCSB

FCSB a efectuat multe schimbări în echipa de start, după victoria mare cu PAOK. Cu Buzău, în etapa a 12-a, campioana a trimis linia pentru Superliga, iar un jucătorul a fost schimbat după 29 de minute.

Nu a prins jumătate de oră pe teren în FCSB - FC Buzău. Fotbalistul care a fost schimbat

FCSB a depus un efort mare la Salonic, unde a învins-o pe PAOK cu 1-0, în runda a doua din Europa League. Darius Olaru a ieşit suspendat după joc, iar Mihai Lixandru s-a accidentat grav, iar campioana a fost nevoită să improvizeze pe Arena Naţională.

Adrian Şut a fost fundaş central, iar jucători din linia a doua, precum Vlad Chiricheş, Ionuţ Panţîru sau Baba Alhassan au fost introduşi.

Din nefericire pentru unul dintre ei, prima schimbare a avut loc după nici jumătate de oră.

În minutul 29, Ionuţ Panţîru, titular, a fost schimbat cu Risto Radunovic, iar la finalul partidei vor fi oferite, probabil, şi primele explicaţii pentru mutarea gândită la FCSB. Mutarea a avut loc la 1-0 pentru FC Buzău, care a marcat superb prin Jipa, în minutul 5. O execuţie specială a avut şi Octavian Popescu, în minutul 39.

Ionuţ Panţîru a reînceput să joace la FCSB, după accidentările în lanţ care au început în aprilie 2021.

"Lui Panţîru îi măresc contractul. Da mă, da. Lumea nu are încredere, dar am văzut război. Mie îmi place războiul! Îi măresc contractul şi i-l şi prelungesc, deşi n-a jucat 2 ani", spunea Gigi Becali, în urmă cu câteva săptămâni.

Echipele de start din FCSB - FC Buzău, în Superliga

• FCSB: Târnovanu - Creţu, Şut, Chiricheş, Panţîru - Alhassan, Edjouma - Ştefănescu, Olaru, O. Popescu - Miculescu
  • Rezerve: A. Vlad, Tănase, Bîrligea, D. Popa, Baeten, Băluţă, Pantea, Musi, Radunovic, L. Phelipe
  • Antrenor: Elias Charalambous
  • FC Buzău: Lazar - Ciranni, Lovric, Cestor, Scheda - Canadija, D. Albu - Jipa, Tavares, Işfan - Budescu
  • Rezerve: Greab, Răilean, Grosu, Turda, Dobrosavlevici, Dumitraşcu, Akhmatov, Călin, Tescan, Al. Stan, I. Gheorghe, Matos
  • Antrenor: Eugen Neagoe

Afla mai multe despre: ionut pantirufcsb buzauschimbari fcsb buzau