În Cipru, la fel ca acasă! Suporterii români au venit într-un număr uriaş pe stadionul din Larnaca. Premieră pentru un tricolor. Ce au scandat fanii

Echipa națională

Echipa antrenată de Mircea Lucescu s-a simţit ca acasă în Cipru. Stadionul din Larnaca a fost luat cu asalt de suporterii români, care i-au copleşit pe localnici. Numele lui "Il Luce" a fost scandat minute în şir după ce scorul a căpătat proporţii.

Fotbaliştii şi fanii români au făcut spectacol în prima repriză cu Cipru! Ce s-a întâmplat în Larnaca

Echipa naţională de fotbal întâlnit, pe AEK Arena din Larnaca, selecţionata Ciprului, în etapa a treia a grupei C2 a Ligii Naţiunilor. Meciul a început la ora 21:45, iar tricolorii au făcut spectacol în primele 45 de minute, atât pe teren, cât şi în tribune.

În arenă a fost un număr impresionant de români. Zilele trecute, FRF a anunţat că prin intermediul său s-au vândut 3.000 de bilete, dar avea informaţii că suporterii români şi-au achiziţionat bilete şi în alte zone ale stadionului de 8.000 de locuri.

Pe durata partidei, mai mult de jumătate din arena din Larnaca a fost populată de fani români, iar facţiunea Uniţi Sub Tricolor şi-a făcut simţită prezenţa cu torţe aprinse încă din startul meciului.

Fondul sonor a fost dominat de fanii români care au savurat cele trei goluri ale primei reprize, iar numele lui Mircea Lucescu a fost scandat la scenă deschisă, după 2-0 şi 3-0, drept recunoştinţă pentru forma pe care naţionala o traversează.

Dennis Man a deschis scorul în minutul 16, iar Răzvan Marin a trimis imparabil, pentru 2-0, dintr-un penalty transformat în minutul 25. În minutul 36, Radu Drăguşin a trimis cu capul pentru 3-0 şi primul său gol la naţională, în cele 24 de apariţii sub tricolor.

Cum a arătat echipa de start a României

1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 11. Bancu - 10. Stanciu-cpt., 6. M. Marin, 18. R. Marin - 20. Man, 19. Drăguş, 13. Mihăilă Selecţioner: Mircea Lucescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Manea, 5. Ghiţă, 7. Alibec, 8. Chipciu, 9. Puşcaş, 14. Hagi, 17. Fl. Coman, 21. Olaru, 22. Mitriţă, 23. Sorescu

În primele două partide din grupa din Liga Naţiunilor, România a învins cu 3-0 Kosovo şi cu 3-1 Lituania, iar în etapa a patra va înfrunta Lituania, marţi, 15 octombrie, de la 21:45.

Afla mai multe despre: cipru romaniaromania liga natiunilorfani romani cipru