"Nu ştiu de ce am mai jucat în ultimele minute". Bancu şi Gâlcă, supăraţi după Poli Iaşi - Universitatea Craiova 2-0: "Am vrut noi să jucăm spectaculos"

Universitatea Craiova

Costel Gâlcă şi Nicuşor Bancu au tras concluziile înfrângerii suferite de Universitatea Craiova, scor 2-0, cu Poli Iaşi.

Poli Iaşi a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a noua a Superligii. Partida s-a disputat în condiţii de ploaie torenţială, vreme care a făcut terenul aproape impracticabil. Golurile au fost marcate de Kamberi ’31 şi Tailson '90+10. În minutul 59, Mitriţă a ratat un penalti.

Nicuşor Bancu a venit fără vlagă pentru a oferi o primă reacţie, după efortul depus în Copou.

"Un meci greu, din cauza terenului, cu o primă repriză slabă din partea noastră, dar cu ocaziile noastre în a doua repriză. Ţinând cont de cum am jucat în a doua repriză, ghinion mai mare nu am văzut de când sunt eu, cu acel penalty ratat şi acele ocazii, dar nu avem scuze, ne pare rău. Niciodată nu am jucat în aceste condiţii, nici la Dinamo n-au fost asemenea condiţii.

În ultimele minute nu ştiu de ce am mai jucat, că mingea nu sărea deloc, era imposibil să joci. Doar minge lungă şi atât, dar arbitrul a decis că se poate juca. Dacă noi marcam la acele ocazii, nu mai vorbeam despre teren acum. Vom arăta mai bine cu nou-veniţii, dar ne pare rău", a declarat fundaşul stânga.

Costel Gâlcă, nemulţumit că fotbaliştii n-au respectat indicaţiile tactice

Antrenorul Universităţii Craiova consideră că jucătorii săi au interpretat greşit jocul din această seară, în condiţiile rele de la Iaşi.

"Da, era de aşteptat că va fi un meci greu. Nu ne-am adaptat la ce voiam noi, am încercat să jucăm în zonele periculoase ale terenului şi nu am fost pragmatici. Am vrut să construim tot timpul, dar pe un astfel de teren trebuie să cauţi faza a doua, să ai spaţiu, cu minge lungă.

Cred că am mai avut un penalty care nu s-a dat, am avut ocazii să întoarcem rezultatul, dar nu a fost să fie. În prima repriză am vrut noi să jucăm spectaculos, să jucăm între linii, unde nu era spaţiu. Am zis să dăm mingea în bandă, unde să producem superioritate şi să marcăm, că aţi văzut terenul.

Ultimele minute nici n-au mai contat, că nici nu puteai să joc. Se încerca pasa şi nu se ridica mingea de la sol. Azi nu am avut rezultatul dorit, cele trei puncte erau importante, dar sperăm să intre repede Lukic şi Cicâldău. Noi trebuia să câştigăm, că aici era important. Deja am pierdut cam multe puncte", a spus Costel Gâlcă, după ce Universitatea Craiova a pierdut cu Poli Iaşi

Afla mai multe despre: nicusor bancucostel galcapoli iasi universitatea craiova