Ronald Koeman ştie unde a suferit Olanda la meciul cu România de la EURO 2024: "Dacă vom face asta, nu vom ajunge în finală"

EURO

Olanda a învins România cu scorul de 3-0, într-un meci din faza optimilor de la EURO 2024 şi s-a calificat în sferturi.

Selecţionerul olandezilor, Ronald Koeman, a vorbit despre jocul fotbaliştilor săi din partida cu România, duel în care neerlandezii au triumfat fără mari probleme. Cody Gakpo şi Xavi Simons au pus probleme imense fundaşilor României, care au cedat în trei faze clare, pe care batavii le-au taxat.

Koeman recunoaşte că jucătorii săi au avut nevoie de câteva minute pentru a intra în joc, iar în momentul în care olandezii au reuşit să-şi regleze problemele, au reuşit să domine România. Fostul antrenor al Barcelonei îşi doreşte ca echipa sa să arate aceeaşi dorinţă de a câştiga şi la partidele care vor urma la turneul final.

Ronald Koeman: "Ne-a luat prea mult să marcăm al doilea gol"

"Uneori este dificil de explicat de ce joci prost sau de ce ajungi la un nivel înalt. Azi am avut parte de un start dificil, dar în cele din urmă, ne-am reglat jocul şi le-am cauzat probleme. Poate un punct critic a fost faptul că ne-a luat prea mult să marcăm al doilea gol. Le-am cauzat românilor mari probleme cu atacul nostru.

Toată prestaţia noastră din această seară a fost exemplară. Asta trebuie să facem pentru a avea o şansă să continuăm la acest turneu final. Dacă vom scădea nivelul, nu vom ajunge în finală", a declarat Ronald Koeman, la finalul partidei.

Afla mai multe despre: euro 2024ronald koemanromaniaolanda