Scoţienii au ajuns la o concluzie după revenirea lui Ianis Hagi la Rangers, după 414 zile: "Dezastru"

Stranieri

Ianis Hagi (26 de ani), jucătorul român al celor de la Rangers, a revenit pe teren alături de prima echipă a clublui din Glasgow.

Trimis sub formă de împrumut în Spania, la Deportivo Alaves, la începutul sezonului trecut, Hagi a revenit în Scoţia la începutul noului sezon competiţional. Fotbalistul în vârstă de 26 de ani a fost trimis la echipa a doua a celor de la Rangers, odată cu revenirea sa în Scoţia. Antrenorul Philippe Clement l-a reprimit la prima echipă odată cu negocierile purtate între Ianis şi reprezentanţii clubului, legate de o clauză prezentă în contractul fotbalistului român.

Rangers s-a impus cu scorul de 2-0 în partida din etapa a 7-a din Scottish Premiership împotriva celor de la St. Johnstone. Partida de campionat a marcat un moment important pentru internaţionalul român al celor de la Rangers, Ianis Hagi, care şi-a făcut revenirea în tricoul primei echipe după mai bine de un an de zile.

Hagi a fost introdus în teren la pauza meciului, atunci când l-a înlocuit pe McCausland. Internaţionalul român nu a pierdut timpul şi a reuşit să ofere o pasă decisivă la golul înscris de Cerny, în minutul 58. Insă, norocul avea să i se întoarcă fotbalistului în vârstă de 26 de ani.

În minutul 81, Hagi şi-a accidentat un adversar după ce l-a călcat pe gleznă şi a văzut cartonaşul galben. Arbitrul a revenit asupra deciziei în urma verificării fazei la VAR şi i-a acordat fotbalistului român cartonaşul roşu.

Prestaţia lui Ianis Hagi, analizată de scoţieni

Presa din Scoţia a vorbit despre scurta prestaţie a fotbalistului român din partida cu St. Johnston, pe care au catalogat-o drept dezastruoasă pentru fotbalistul echipei naţionale.

"Ianis Hagi a fost eliminat, iar revenirea sa după 414 zile s-a terminat cu un dezastru. Acesta a fost momentul pe care Ianis Hagi îl aştepta de mult timp. După 414 zile de la ultima apariţie în tricoul lui Rangers, timp în care a fost împrumutat şi apoi 'îngheţat' la club, românul a început pe bancă meciul de duminică, împotriva lui St. Johnstone.

Iar la începutul reprizei secunde, atacantul român a fost primit călduros, cu aplauze la scenă deschisă. N-a trecut mult până când românul i-a trimis o pasă excelentă lui Vaclav Cerny, care a majorat diferenţa la două goluri. Dar, următoarea sa acţiune nu a fost pozitivă. La un tackling asupra lui Benjamin Kimpioka, Ianis Hagi l-a prins pe adevrsarul său pe tibie.

N-a fost nevoie de prea multe reluări şi arbitrul a anulat cartonaşul galben arătat iniţial şi l-a transformat în roşu direct. Hagi părea tulburat, după ce prima sa apariţie de la revenire s-a încheiat brusc, după doar 36 de minute. Philippe Clement şi-a consolat jucătorul înainte de a ajunge în tunel", au scris cei de la The Scottish Sun.

Afla mai multe despre: ianis hagiscotiarangers