VIDEO | Duminică nebună în Serie A. Goluri spectaculoase şi rezultate surprinzătoare. Toate rezumatele zilei sunt AICI

Serie A

AC Milan şi Inter s-au înfruntat din nou în "Derby della Madoninna", la mai puţin de o lună după duelul din Copa Italia. Şi de această dată, câştig de cauză a avut echipa lui Conte, care a deschis scorul prin Lautaro Martinez încă din minutul 5

Vârful argentinian a făcut dubla în repriza a doua pentru a îndepărta emoţiile. Dar Inter nu a oprit atacurile. După încă zece minute, Lukaku a înscris şi el şi a stabilit scorul final, 0-3. Inter a bifat a patra victorie la rând şi s-a distanţat la patru puncte de locul al doilea, ocupat chiar de AC Milan.

La primul meci ca titular la Parma, acasă cu Udinese, Mihăilă a scos penalty la 1-0 pentru Parma. Kucka a transformat. Mihăilă putea face 3-0 în minutul 45, dar nu a reuşit să marcheze. Man a intrat în minutul 66 şi tot ce i-a ieşit a fost un dribling. În ultimele 25 de minute, Udinese a dat două goluri şi s-a terminat 2-2. E al 14-lea meci fără victorie pentru Parma care poate ajunge ultima după această etapă. Mihăilă a luat galben pentru un fault şi a fost la un pas de bătaie cu adversarii.

Atalanta şi Napoli au făcut spectacol într-un meci cu şase goluri, toate marcate în repriza a doua. Nebunia a început în minutul 52 când Zapata a deschis scorul, însă după numai patru minute, Zielinski a restabilit egalitatea. Deşi a jucat cu un om în minus de la mijlocul primei părţi, Atalanta a avut iniţiativa şi a fost răsplătită. Gosens şi Muriel au făcut 3-1 în decurs de câteva minute. Napoli a redus din diferenţă după autogolul lui Gosens, dar ultimul cuvânt l-au avut tot bergamascii. Romero a punctat şi el şi a închis tabela la 4-2.

AS Roma nu a fost în stare să o bată pe Benevento deşi a jucat aproape o repriză cu om în plus. Pelegrini a ratat în prelungiri cea mai mare ocazie a romanilor, însă Caldirola a scos de pe linia porţii. La ultima fază, Roma a primit penalty, însă VAR-ul a arătat că faza a fost precedată de un offside şi arbitrul şi-a schimbat decizia.

Afla mai multe despre: serie a