VIDEO | Goluri şi spectacol total în Serie A. Rezumatele meciurilor de duminică din campionatul Italiei

Serie A

Inter este noul lider din Serie A, după victoria clară din meciul cu Lazio. Ştefan Radu s-a accidentat la încălzire şi nu a jucat, iar colegii săi au făcut penalty la jumătatea reprizei.

Lukaku l-a executat pe Reina şi a deschis scorul. Belgianul a dublat avantajul echipei sale chiar înainte de pauză. Lukaku a ajuns la 16 reuşite în campionat, la egalitate cu Ronaldo, în fruntea clasamentului marcatorilor. Lazio a sperat timp de trei minute  că poate reveni. Trimis în teren la startul părţii a doua, Escalante a marcat primul său gol pentru romani. Imediat însă, Lautaro Martinez a refăcut avansul de două goluri şi a urcat-o pe Inter pe primul loc.

Udinese a venit pe Olimpico dupa trei etape la rând  fara gol primit, dar s-a facut de râs. Roma a castigat la scor de neprezentare si a revenit pe loc de Champions League. Lucrurile au fost clare inca de la pauza dupa dubla lui Veretout. Francezul a inscris mai intai cu o lovitura de cap, apoi din penalty si a ajuns la noua reusite în acest sezon. Scorul final, 3-0, a fost stabilit de Pedro, cel care marcase si singurul gol din tur.

Răzvan Marin a fost titular pentru Cagliari, care a pierdut dramatic meciul de acasă cu Atalanta. Mijlocaşul român a centrat perfect, iar Djimsiti a fost aproape de autogol (58). Victoria Atalantei a venit în final, graţie golului marcat de golgheterul Muriel. În prelungiri, Cagliari a primit penalty, anulat apoi cu VAR, iar meciul s-a terminat cu scandal.

Fără Chiricheş în lot, Sassuolo a pus capăt unei serii de şase meciuri fără victorie şi s-a impus la Crotone. Berardi a deschis scorul cu o execuţie în stil Messi. Ounas a egalat pentru nou promovată, cu prima sa reuşită la noua sa echipă. Meciul a fost decis în startul părţii secunde. Caputo a marcat din penalty, iar Sasuolo a obţinut primul succes în deplasare în 2021.

Veteranul Quagliarella s-a întors. Vârful de 38 de ani al Sampdoriei a fost decisiv pentru genovezi în partida cu Fiorentina. A marcat primul său gol din 2021 şi al optulea din acest sezon şi i-a adus echipei sale victoria cu 2-1. Prima reuşită a meciului i-a aparţinut lui Keita Balde. Până la pauză, Vlahovic a reuşit să restabilească egalitatea. Golul lui Quagliarella i-a adus Sampdoriei a doua victorie din această stagiune împotriva Fiorentinei.

Afla mai multe despre: serie a